Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adil Akkoyunlu Kur'an'a Hicreti Anlattı
22 Mart 2010 / 18:50
İktibas Dergisi Kayseri Şubesi kültürel etkinliklerini sürdürüyor.

İktibas dergisinde bu haftanın konuğu araştırmacı yazar Adil Akkoyunlu, konusu ise ‘Kur'an'a Hicret’ idi. Aynı isimde kitabı da olan Akkoyunlu, bir saatlik konuşma süresinde, Kur'an'a Hicret’ ile neyi kastettiğini etraflıca anlattı. İlgiyle dinlenen sohbetinde Adil Akkoyunlu, İslam’ın kaynağının Kur'an olduğunu, Kur'an’ı mü'minler olarak hak ettiği şekilde önemsememiz gerektiğini, Kur'an’dan değil, Kur'an'a hicret etmemiz, Kur'an'a dönüş yapmamız gerektiğini anlattı. Akkoyunlu, Rasul(a.s)’ın hesap gününde Rabbine, “Rabbim! Bu kavmim Kur'an’ı terk edilmiş bıraktı!” (Furkan, 30) diye şikayetçi olacağını, bu şikayet edilenlerin biz olmamamız için Kur'an’ı çok okumamız gerektiğini belirtti. Kur'an’la Mushaf arasındaki nüansa dikkat çeken Akkoyunlu, Seyyid Hasan Ali en-Nedvi’nin Muhammed İkbal’den anlattığı şu anı ile konuyu daha da detaylandırdı:

Nedvi’nin naklettiğine göre Muhammed İkbal, her sabah namazdan sonra mutlaka Kur'an okuyor, babası ise her seferinde, “oğlum ne okuyorsun?” diye soruyormuş. Babasının her sorusunu, “baba, Kur'an okuyorum!” diye cevaplayan İkbal en sonunda, bu işteki garabete anlam veremediği için babasına, “baba, Kur'an okuduğumu bildiğin halde her gün, ne okuyorsun diye niçin soruyorsun?” deme ihtiyacı duymuş. Babasının verdiği cevap şudur: “Oğlum! Ben de biliyorum sen Kur'an okuyorsun ama, Kur'an okuduğunun farkında mısın acaba; farkında olasın diye bu soruyu soruyorum!” Yani İkbal’in babası, oğlunun, Kur'an’ı sıradan bir okuyuşla değil, farkında olarak okumasını istemiştir. İkbal, -Nedvi’nin kaydına göre,- o tarihten sonra Kur'an’ı gerçekten de farklı okuduğunu ve anladığını ifade etmiştir.

“Kur’an tek kaynak, onda şek ve şüphe yok”

Adil Akkoyunlu, şu ayetleri kaynak göstererek, Kur'an’ın tek kaynak olduğunu, bundan asla şek ve şüphe duyulamayacağını belirtti:

“Kendilerine okunan kitabı (Kur’an’ı) sana indirmemiz onlara yetmedi mi?” (Ankebut: 29/51).

“De ki: Ben, yalnız her şeyin sahibi olan ve bu saygın kılınmış şehrin (Mekke'nin) Rabbine ibadet etmekle emrolundum. Müslümanlardan olmakla ve Kur’an okumakla emrolundum.َ” (Neml: 27/91, 92).

“Allah’tan ve O’nun ayetlerinden sonra hangi söze inanacaklar?” (Casiye: 45/6; A’raf: 7/185; Murselat: 77/50).

“(Allah) Kur'an‘ı (okumayı, tebliğ etmeyi ve ona uymayı) sana farz kıldı.” (Kasas: 28/85).

Akkoyunlu’nun, “Kur'an’ı farz kılma”yı, okumak, tebliğ etmek ve ona uymak olarak tercüme etmesi önemliydi.

“Kur’an okunduğu zaman susun ve onu dinleyin ki, size rahmet edilsin.” (Araf:7/204)

Kur'an’ı Mushaf (Arapça kitap) olarak değil, Kur'an olarak okunması, anlaşılması ve mesajının gereğinin yerine getirilmesi gerektiğine yoğun şekilde vurgu yapan Akkoyunlu, sünneti, “vahyin, Resul’ün hayatında hayat buluşu” diye açıkladı ve ardından, bu bakış açısını destekleyen şu hadislere de yer verdi:

“Dikkat edin! Mânasını anlamadan, üzerinde düşünmeden ve hayatınıza uygulamadan okuduğunuz Kur’an’dan size hayır yoktur.”

“En hayırlınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir.”

“Bazı insanlar Kur’an’ı okurlar ama okudukları, gırtlaklarından öte geçmez. Kalplerine yerleşirse faydalı olur.” (İbrahim Canan, Hadis Ans. 8/16).

“Bilesiniz ki, benden sonra bir kavim (toplum) gelecek. Onlar, Kur’an’ı okurken, şarkı ve matem tercii (ses tonu) gibi terci’ ile okuyacaklar. (Söz, dillerinde kalır) onların gırtlaklarından öte geçmez. (anlamı kalplerine inmez. Bu nedenle) Kalpleri fitne ve fesada uğramıştır. Böylelerinden hoşlanan kimselerin kalpleri de fitne ve fesat içindedir.” (Suyuti - Camiu’s Sağir; Feyzu’l Kadir: 2, 65)

İmam Zerkeşi’nin, “Anlamadan Kur’an okumak mekruhtur” görüşünde olduğunu hatırlatan Akkoyunlu, Kur'an’ın şifresiz, cifrsiz, ebced hesabının konusu olamayacak bir kitap olduğuna; Allah'ın, onu “açıklanmış olarak indirdiğine” (Enam: 6/114) değindi. Sözlerinin arasına, Kur'an’ın anlamını anlamadan okuma iddiasında olanların hazin durumunu izah eden şöyle bir fıkraya da yer verdi: Köyün birinde, Arapçayı bilmeyen biraz da nezaketsiz bir adam, köyün mollasına, kendisi için, (ona özel) bir dua yapmasını talep etmektedir. Molla, adamı başından savmak istemişse de başarılı olamamış ve adama şöyle bir dua öğretmiştir: “Allahumme’c alnî dubben kebiren fi cebelin azîm” Anlamı: Allahım, beni büyük bir dağda büyük bir ayı yap!” Cahil adam, bununla sevinmiştir ve ‘dua’nın aslını, köye gelen yeni molladan bir vesileyle ancak öğrenebilmiştir.

Kur’an’ı yoldaş edinmeyenin yoldaşı şeytandır

Kur'an’ı yoldaş edinmeyenin yoldaşının ancak şeytan olacağını belirten akkoyunlu, şu ayetleri dinleyicilerin dikkatine sundu:

“Kim, Rahmanın Kur’anı’ndan yüz çevirirse, ona bir şeytanı musallat ederiz. Artık o, onun (yanından ayrılmaz. Ve devamlı kötülükleri telkin eden bir) arkadaşı olur.” “O (şeyta)nlar, bunları yoldan çıkardıkları halde, bunlar (hâlâ) doğru yolda olduklarını sanırlar.”

“Nihayet (o yoldan çıkan adam bizim) huzurumuza geldiği zaman (kötü arkadaşına) der ki: ‘Keşke benimle senin aranda iki doğu (ile batı) arası kadar uzaklık olsaydı (da seni hiç görmeseydim). Meğer sen ne kötü arkadaşmışsın.”

“Bugün (pişmanlığınız) size bir fayda sağlamaz. Çünkü haksızlık ettiniz. (Şimdi) siz azap çekmede ortaksınız.” (Zuhruf:43/36-39)

“Bütün âlemlere öğüt (ve rehber olan) Kur’an’ı (bırakmış) nereye gidiyorsunuz?” (Tekvir: 81/25,26,27)

“Doğrusu bu Kur'an sana ve ümmetine bir öğüttür, ondan sorguya çekileceksiniz, sorumlu tutulacaksınız.” (Zuhruf: 43/44)

“Ey iman edenler, Allah’a ve Resulüne ihanet etmeyin. Bile bile kendi emanetlerinize ihanet etmiş olursunuz.” (Enfal: 8/27)

Akkoyunlu, konuşmasında, Kur'an’ı bu topluma götürmenin gereğine, bunun, ben müslümanım diyen herkesin görevi olduğu konusuna çokça yer verdi ve bu hususta hem kendisinin yaşadığı önemli anılara, hem de şahit olduğu veya dinlediği tecrübelere değindi. Konuşmasını bitirdikten sonra program, soru-cevap bölümüyle devam etti.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
ömer
31 Mart 2010 Çarşamba 16:23
tşk
adil beyden allah razı olsun.güzel bir paylaşım olmuştu.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C