Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bülent Arınç’ın laiklik tarifi!
12 Aralık 2010 / 09:25
Laiklik, özgürlük ve serbest piyasa için övgü dolu ifadeler kullanan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Zaman gazetesinin haberinde yer alan sözleri şöyleydi:

Manisa Genç İşadamları Derneği'nin (MAGİAD) Büyük Saruhan Otel'deki ''Katılım Töreni ve İş Dünyası ile Buluşma'' toplantısına katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, MAGİAD yeni yönetim kurulunu tebrik ederek başladığı konuşmasında, ticaret hayatına uzak bir insan olduğunu ancak ticaretle uğraşanlara gıpta ettiğini ve çalışan, üreten insanlara yardımcı olmaya çalıştığını belirtti.

 

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın özgürlüklere ilişkin bir görüşünü çok önemsediğini ve siyasi hayatında takip ettiğini ifade eden Bülent Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

''Bu özgürlüklerden biri din ve vicdan özgürlüğü, insan inanır ve inancının gereğini yerine getirmeli, inanmıyorsa kimse ona zulmetmemeli. Gerçek laiklik de budur zaten.

İkincisi fikir ve düşüncede özgür olacak. İnsanlar fikirlerini yazacak, söyleyecek, gerekirse karikatürünü çizecek. Üç yasağımız var, cebir ve şiddet olmayacak, suça teşvik etmeyecek, hakaret etmeyecek. Onun dışında her şeyi söyleyebilir, yazabilir, konuşabilir. Fikir özgürlüğü denen şey Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararında çok veciz anlatılıyor. Bir başkasının alkışladığı şey ifade özgürlüğü değildir. İfade özgürlüğü senin suratını buruşturan, nefretini kazanan ama dinlemek zorunda olduğun şeydir. 'Sus, söyletmem, vurun' demek orta çağlarda kaldı. Dönemimizde ben konuşacağım sen dinleyeceksin, sen konuşacaksın, ben dinleyeceğim.

 

Üçüncüsü teşebbüs özgürlüğü. Türkiye geçmişte devletçi ekonomi, daha sonra karma ekonomi, daha sonra farklı nüanslarıyla devam etti. Teşebbüs özgürlüğünün olmazsa olmaz şartları var. Devlet bir iki stratejik konu dışında bütün ekonomik faaliyetleri insanın önüne sermek zorunda. Bir zamanlar Sümerbank'ın ayakkabı fabrikası devletindi. Artık kaput bezi üreten bir devletçi sektör Türkiye'de yok. Üçüncü özgürlük konusu genç iş adamlarının da konusudur. Mevzuat neyi emrediyorsa onu yapacağız, çok iyi işler yapmaya hazır olacağız.''

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
nuri
16 Aralık 2010 Perşembe 12:03
işte laiklik
Laiklikten mi yoksa söylediklerindenmi gözleri gülen,gülerkende dediğinden emin olan imajı vardı arınçta.Ya insan ne biçim biçimleniyor takiye desem acaba yaparmı, ya bunlar bilenide şaşırtır...
İbrahim Kemaleddinoğlu
13 Aralık 2010 Pazartesi 13:16
Yine Aynı Kafa
Evet, yine aynı kafayla karşı karşıyayız.
Yine hariçten gazel okuyor. Hayellerini sıralıyor. Din özgürlügü gerçek laiklikmiş. Hadi canım sende ! Biz bunu hiç düşünememiştik ! İyiki varsın be Sn. Arınç.
Sizin gibi aksaçlı büyükler olmasaydı biz laikliği anlayamazdık inanın ki !
Yoksa bizlere Laikliği anlatmanız için mi oralardasınız !
Evet evet, Yoksa bizlere laikliği anlatabilmek, bizleri uyutabilmek bizleri başkaları gibi düşünmeye teşfik etmek için mi oradasınız ?

Bizim için orada olmadığınız kesin de, bari kendiniz gibi olanlara atın oltanızı.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C