Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslamofobi'yi tv'ler körüklüyor
10 Aralık 2010 / 22:19
Alman televizyonlarında verilen terör haberlerinin halkın İslam korkusunu artırdığı ortaya çıktı. Jena Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre haberler özellikle dramlaştırma tekniğiyle insanların kafasındaki tehdit algısını sürekli canlı tutuyor

Zaman

 

Almanya'da televizyon kanallarının hazırladığı terör haberlerinin, halkın İslam ve Müslüman korkusunu artırdığı belirlendi. Jena Üniversitesi tarafından yapılan geniş kapsamlı araştırmada görev alan Prof. Dr. Wolfgang Frindte, söz konusu korkuya ana haber bültenlerindeki 'sahnelenmiş terörizm' kurgusunun yol açtığını belirtti.

 

2007-2009 yılları arasında yapılan araştırmanın sonuçlarını açıklayan Prof. Dr. Frindte, gelecekte yaşanması öngörülen olayların şimdinin tehlikeleri olarak yorumlandığını, bu şekilde terörizmin sahnelendiğini dile getirdi. Araştırmaya göre özellikle özel kanallar, terör haberlerini dramatize ederek ve görselliği artırarak verme eğilimi gösteriyor. Bununla birlikte devlet televizyonu ZDF'nin de haberleri dramlaştırma konusunda özel kanallarla arasında pek fark bulunmuyor.

 

Kültür bilimci Heidi Keller, EPD ajansına yaptığı açıklamada, tek taraflı medya haberleri karşısında Alman halkının yarısından fazlasının İslamofob olmasının şaşırtıcı olmadığını kaydetti. Keller, "Kendimizin hazırladığı proje hakkında bir şey bulduğumuzda şaşırmamamız gerekir." dedi. Almanya'da insanların İslam hakkındaki takdirinin zorla evlendirme, şiddete yüksek oranda meyilli olma ve terörizmle ilgili haberlerdeki önyargıya dayandığını belirten kültür bilimci, bu gibi bulguların din ile hiçbir ilgisinin olmadığını vurguladı. Osnabrück Üniversitesi görevlisi Keller, sebeplerin daha ziyade perspektifsizlik, eksik eğitim ve meslek eğitimi fırsatından kaynaklandığını dile getirdi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C