Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İktibas Dergisi 30. yılını tamamladı
11 Aralık 2010 / 13:16
1981 yılının Ocak ayında çıkmaya başlayan İktibas Dergisi Aralık sayısı ile 30 yılı ardında bırakıyor. Tavizsiz ve istikrarlı tevhidi mücadele çizgisini temsil eden İktibas Dergisi’nin bu sayısı "İç tehdit algısı değil, mücadele yöntemi değişiyor" manşeti

 

Müslümanlar, yüce İslam davasını küçültmemeli, küçültecek her türlü tutum ve davranıştan kaçınmalıdırlar denilen Selam ile yazısında Müslümanların, dünyanın bütün maddi değerleri ve ideolojileri boy ölçüşecek olsa, bir tek harfini bile tartamayacağı İslam davasını küçük düşürecek hiçbir ahlaki ve siyasî refleks göstermemesi gerektiğinin altı çiziliyor.

 

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her an çok yeni şeyler olduğu, değişim fırtınasının önüne kattığı her şeyi etrafa savurduğu belirtilen aynı yazıda Türkiye'de sistemin kendini yenilemekte ve fazla kilolarını eritmekte olduğu ifade ediliyor. Bu cümleden olarak Yorum masasına ise hem ABD hem de Türkiye Milli Güvenlik Strateji Belgeleri yatırılıyor. Yorumda, yeni dönemin yeni vizyonu denebilecek yeni ‘kırmızı kitap’ın konseptinin temelde değişmediği, değişen dünya koşullarına paralel olarak İslam'la mücadelede yeni taktikler geliştirildiği işleniyor.

 

Derginin en uzun soluklu ve kadirşinas yazarlarından Atasoy Müftüoğlu bu ayki değerlendirmesinde ‘bir çıkmaza kapanmış’ Müslümanların halini anlatıyor, içe dönük kritikler yapıyor. Cemaatlerdeki anlamsız kutsallaştırmalara dikkat çekiyor.

 

Bünyamin Zeran, ‘bu ülke’ye dair değerlendirmesinde, Müslüman geçmişi olan bir toplumun ‘makûs talihini’ anlatıyor. Mustafa Atav, ‘Durun kalabalıklar!’ başlıklı, şiir tadında satırlarıyla Müslümanlara sorumluluklarını hatırlatıyor. Nurefşan Erden “hepiniz birer çobansınız” nebevî uyarısına kulak vererek, liberal rüzgârlardan etkilenmemek gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Mustafa Bozacıoğlu, üzerimize lazım gelen ilk farzın akletmek olduğunu açıklarken, Hikmet Ertürk de kaza ve kader konusundaki yanılgıları, yanlış inanışları irdeliyor. Emine Erol, Allah'a verdiğimiz sözün, "la ilahe illallah" sözünün farkında olmamız gerektiğini vurguluyor. Mustafa Siel, Türkiye’deki İslamî uyanışın öznel sorunlarına değindiği yazısında önemli eleştiriler yöneltiyor. Mehmed Durmuş ise İslami siyasî bilincimizi geliştirirken, ahlaki ve içsel düşünümü ihmal etmememiz gerektiğini, İslamî bilincin, İslam'ın bir boyutuna yeterince eğilip de diğer boyutlarını ihmal etmeye gelmediğine dikkat çekiyor. Zeynep Türkkan da "Adalet" kavramına dikkat çektiği yazısında, bu kavramın ışığında üniversitelerin halini yorumluyor.

 

Dergide ayrıca sanat, mektuplara cevaplar ve alıntı yazılardan oluşan gündem bölümü de bulunuyor.

iktibas1.jpg

Bu yazıya toplam (11) yorum eklenmiştir.
Talat Özhan
13 Aralık 2010 Pazartesi 17:06
Fikirlerde Buzkıran oldu
İktibas Dergisine ve Onun başlatan ve bugüne kadar İktibası yaşatan kardeşlerimden ve abilerimden Allah razı olsun.
20 yıldır sürekli takip ettiğim ve okuduğum dergide sürekli yeni şeyler okudum. Yeni fikirleri okumanın ve öğrenmenin verdiği şevkle sürekli de sahih islama yaklaştık.

Derginin en çok hoşuma giden kelime ve kavramları ise şunlar olmuştur.

İktibas fikir verir.
Kur'an İslamı
sahih sünnet
Made in Kur'an
Düşüncenin okullaşması
kavramların dili

bunları çoğaltmak mümkündür.
İktibasın en orjinal bir tarafı daha varki oda kendi Yazarını yetiştirmesidir.
Dergi insanla çıkar ama fikir varsa çıkar. Fikir yoksa yazacak bir şey de omaz.İddianız olmaz. vs...

İktibasa daha nice 30 yıllar diler gelecek nesillerin sorumluluğunuda hatırlatmak isterim.
Selamaetle Tebrikler
CELAL SANCAR
13 Aralık 2010 Pazartesi 12:18
30. YIL VESİLESİYLE
Yayın hayatında kısa bir süre çalışma bahtiyarlığını yaşadığım İKTİBAS DERGİSİ'ni bizlere kazandıran Ercümend ağabeyi bu vesileyle rahmetle anıyor; diğer hizmeti geçenlere de kolaylıklar diliyorum.
necati türkoğlu
12 Aralık 2010 Pazar 18:03
yolunuz açık olsun
iktibas dergisinin bizim hayatımızda çok önemli bir yeri vardır çünkü bizi gelenekçi islam anlayışından çıkararak kurani çizgiye girmemizde büyük katkıları olmuştur emeği geçenlerden allah razı olsun özellikle rahmetli ercümend ağabinin mekanı cennet olsun.selamlar
matav
12 Aralık 2010 Pazar 11:40
istikamette kararlılık
İslama ve islamla onurlandırılan insana rağmen İktidarları ve gündelik siyaseti eleştirmenin hakkını veren, sahih İslam düşüncesi noktasında elinden gelen gayreti göstererek insanları uyarmaya çalışan, illüzyonistlerin oyunlarını boşa çıkarma konusunda sadece ve sadece Kur’an İslamını merkeze alanlara karşı kim ne söz söyleyebilir ki?
Daha nice bereketli yıllara..
M.Celil
11 Aralık 2010 Cumartesi 23:23
Teprik
Kur`an islaminin ödünsüz takipçiliğini yapan İktibas Dergisine, daha nice hayirli yillar diler, derginin bugünlere erismesine Emek veren yigidleri selmliyorum.
mbozac
11 Aralık 2010 Cumartesi 22:19
çığır/çağrı
Çağlara inat,İslamın insanlara yaptığı çağrıyı,açtığı çığırı perçinlemek,üretileni ayıklayıp iletileni en yalın ve doğru biçimde örneklemek/sunmak misyonu ile çağın algı ve idrakine uygun sahih bir vizyon ile yola devam inşaallah...
ilyas metin
11 Aralık 2010 Cumartesi 22:09
ELHAMDULİLLAH
Başta Ercümend abimiz (Allahın rahmeti üzerine olsun)olmak üzere egemegi geçen , siteyi ve dergiyi takip eden herkesten Allah razı olsun .
Aynı çizgide daha nice zamanlara
Hasan MiSKEVi
11 Aralık 2010 Cumartesi 18:46
Nice hayr dolu yillara
S.a

Oncelikle Ercumend abi(ra) binlerce kez selam.Allah yolunuzu aydinlatsin,ayaklarin(m)izi sabit kilsin,mucadeliniz bereketlensin.Iktibasa cok sey borclular muslumanlar,umarim bunun farkina varirlar bugun.cunku iktibas hakkettigi ilgiyi hala goremedigi kanisindayim.Ama elbetteki amac Allah'i razi etmek oldugu bilincinde.Allah bize yeter.

Selam olsun size.Selametle.

Nice yillara muslumanlarin bir'liktelikleriyle insallah.
hüseyin alan
11 Aralık 2010 Cumartesi 18:37
NİCE HAYIRLI GELECEKLERE
İslami camiada birçok rekor kırıldı sanırım böylece. Birçok konunun öncülüğünü yapma bahtiyarlığına kavuşan, sağlıklı düşünmeye, ümitleri beslemeye, ütopyaları canlı tutmaya ve insanımızı mevsimlerin getirdiği hastalıklardan koruma yollarını göstermeye hala devam eden “İKTİBAS” dergisinde, emeği geçen, terini akıtan ve yüreğini koyan tüm dostları tebrik ediyor, daha fazlasını yapabileceklerine olan güvenimi bildirmek istiyorum.

Otuzlu yaşlar, gençlikten olgunluğa geçişin, bilgi, görgü ve birikimin “hikmet”e dönüştüğü yıllar olduğu kadar, geleceğin daha bir eminlikle kuşatılabileceği dönemlerin habercisidir de , aynı zamanda. Bir boşluk doldurmayı değil, bir “çığır” açmayı ve sürdürmeyi hedefleyen ve gerçekleştiren derginin otuz yıllık fikri mücadele geçmişi, bir sonraki aşamayı yahut eşiği gerçekleştirebilmenin güvencesinin de habercisidir. Kutlu olsun.
Ş. Hüseyinoğlu
11 Aralık 2010 Cumartesi 15:46
Tebrik ve dua
Nice 30 yıllara inşaallah. İktibas gibi duruşunda ve sözünde istikrarlı yayın organlarına ihtiyacımız var.
Adatepeli
11 Aralık 2010 Cumartesi 15:12
Elhamdulillah...
Elhamdulillah...

Emegi gecen tüm kardeslerden Allah razi olsun...

selam ve dua...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C