Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail’de 6700 Filistinli esir durumda
10 Aralık 2010 / 15:11
Esirler Merkezi, Filistinli esirlerin işgal zindanlarında çok zor şartlar altında kaldığını belirtti

Filistin Enformasyon Merkezi

Filistin Esirler Merkezi bugün yayınladığı açıklamada, Siyonist işgal rejiminin zindanlarında halen 6700 Filistinli esirin bulunduğuna dikkat çekerek bunların 20 zindanda insanlıkla bağdaşmayan şartlarda yaşamak zorunda kaldıklarını belirtti.

Esirler Merkezi bugün (09 Aralık Perşembe) yayınladığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Siyonist zindanlarında bulunan 6700 esirden 300’ü çocuk, 34’ü de bayandır. Bu esirlerin 200’ü ise tutukluluk süreleri dolmasına rağmen idari cezalı olarak, bir şeyle suçlanmadan zorbalıkla zindanlarda tutuluyor.”

Siyonist işgal rejiminin zindanlarında kadın, yaşlı, çocuk ve gençlerin yanında bakan ve milletvekillerin de bulunduğunu belirten merkez, onlarca esirin tek kişilik hücrelere konulduğunu ifade etti.

Gazzeli 750 esirin dört yıldan beri yakınlarının ziyaretinden mahrum edildiğini, Batı Yaka ve Kudüs’ten de onlarca esirin bu haktan mahrum edildiklerini belirten merkez, zindanlarda bulunan Ürdün, Mısır, Sudan, Suriye ve Suudi Arabistanlı esirlerin de aynı haklardan mahrum edildiklerini belirtti.

Merkez yayınladığı açıklamada ayrıca, esirlerin piri Nail El-Bergusi gibi bazı esirlerin 1978 yılından beri zindanda bulunduğunu belirterek, esirlerden 126’sının yirmi yıldan fazla bir süreyi, 27 esirin ise çeyrek asrı zindanda geçirdiğini ifade etti.

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) direnişin elinde bulunan Siyonist esir asker Gilat Şalit’in serbest bırakılmasına karşılık kadın, yaşlı, çocuk, hasta esirlerin yanında uzun süredir içerde bulunan esirlerin de serbest bırakılmasını istiyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C