Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Dünyayı kapitalizm bu hale getirdi'
10 Aralık 2010 / 12:30
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ülkede en az 32 kişinin ölümüne, on binlerce kişinin evsiz kalmasına yol açan seller ve toprak kaymalarının sorumlusu olarak “kapitalizmi” suçladı.

Taraf

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ülkede en az 32 kişinin ölümüne, on binlerce kişinin evsiz kalmasına yol açan seller ve toprak kaymalarının sorumlusu olarak “kapitalizmi” suçladı. Sellerden etkilenen 25 aileyi devlet başkanlığı sarayında konuk eden ve diğerleri için de bakanlıklarda, kışlalarda ve alışveriş merkezlerinde yer açılması talimatını veren Chavez, “gelişmiş ülkelerin, cani bir kalkınma modelini sürdürmek için sorumsuz bir şekilde ekolojik düzene zarar verdiğini, dünya nüfusunun çok büyük bir kısmının da bunun korkunç sonuçlarına katlanmak durumunda kaldığını” söyledi.

“Kapitalizmin neden olduğu ekolojik dengesizliğin endişe verici atmosferik fenomenlerin temel sebebi olduğunu” ifade eden Chavez, “Güçlü ekonomiler yıkıcı bir yaşam tarzında ısrar ediyor, daha sonra da herhangi bir sorumluluk almayı reddediyorlar” dedi. Öte yandan, Kolombiya da sellerle boğuşuyor. Ülkenin kuzeybatısında meydana gelen son toprak kaymasında onlarca ev toprak altında kaldı, en az 50 kişi ise kayıp. Şimdiye kadar iki kişinin cesedine ulaşıldı, altı kişi ise yaralı olarak kurtarıldı. Aşırı yağışlar nedeniyle ülkede evsiz kalanların sayısının iki milyona ulaşabileceğini söyleyen Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’a göre, ülke tarihinde görülmemiş bir trajedi yaşanıyor. Bu yıl kötü hava koşulları nedeniyle ülkede toplam 170 kişi yaşamını yitirdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C