Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Assange neden güçleniyor?
08 Aralık 2010 / 18:15
ABD ve müttefiklerinin kurucusu olduğu Wikileaks sitesini çökertmek için yaptığı sayısız girişim ve sonunda tutuklamaya varan çabalara rağmen, Julian Assange güçlenmeye devam ediyor.

Time-Hürriyet

 

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın, İngiliz yetkililere gönüllü olarak teslim olması, Wikileaks krizine son verebilirdi. Ancak Assange’ın tutuklanması Wikileaks için bir kayıp değil, aksine zafer anlamı taşıyor.

 

Wikileaks’in yayımladığı diplomatik kriptolarla başlattığı asimetrik bilgi savaşı tam bir gösteri. Assange, dünya güçleri tarafından tuzağa düşürüldükçe, başlattığı hareket de o kadar güç kazanıyor.

 

WİKİLEAKS ASKERLERİ İŞ BAŞINDA

Wikileaks'in bugün 300 bin aktif takipçisi var. Geçtiğimiz hafta içinde ABD ve diğer hükümetler Wikileaks’i kapatmaya çalıştıkça, bu “askerler” girişimlere göğüs gerdi. Şu ana kadar bunun bir rekabete benzediğini söylemek zor.

 

İlk olarak, ABD hükümeti Wikileaks’in serverlarının dünyanın en büyük online perakende sitelerinden Amazon’dan çıkarılmasını sağladı. Wikileaks, ABD’deki daha küçük, yedek bir server’a itildikten sonra İsviçre uzantılı bir alan ismi kullanmaya başladı. Ardından, bir IP adresine geçiş yaptı.

 

Wikileaks açıkça bilgisayar korsanlarının saldırılarına maruz kaldığını duyurdu. Bu baskının sonucu, daha çok efsanelerdeki çok başlı yaratık Hidra’nın kafasını kesmeye benzedi. Salı gecesi itibariyle, dünyanın farklı yerlerinde Wikileaks'e erişim sağlamak için kullanılan 507 internet sitesi kuruldu.

 

ABD ve müttefikleri Wikileaks’in eylemlerini etkisiz kılmak için diğer yöntemlere başvurdu. Fransa Sanayi Bakanı Eric Besson, sitenin Fransız server’larından kaldırılmasını teklif etti. İsviçre Posta Hizmetleri'nin bankacılık kolu olan PostFinance, Assange’ın yasal savunma kaynağı olarak bulundurulan 41 bin dolarlık hesabını dondurduğunu açıkladı. Diğer yandan PayPal, MasterCard ve Visa, Wikileaks’e bağış yapmak için kullanılan kanalları bloke etti.

 

Tüm bunlar yaşanırken, Wikileaks destekçileri, sitenin bağışlarını kesen sitelere korsan saldırılar düzenleyerek karşılık verdi.

 

ABD’YE Mİ GÖNDERİLECEK?

İsveçli savcılar, Assange'ın Bayan A olarak tanımlanan bir kadınla, kadının ısrarlarına rağmen korunmasız cinsel ilişkiye girmekle, Bayan W olarak tanımlanan ikinci bir kadınla da, kadın uyurken beraber olmakla suçlandığını belirtti.

 

İsveç’te her iki şekilde de cinsel ilişkiye girmek suç kabul ediliyor. Assange’ın destekçileri de bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Ancak Assange’ın herhangi bir diğer suç veya kötü muameleden sabıkası bulunmuyor.

 

Ancak Assange’ın tutuklanmasının başlıca etkisi, askerlerinin bir araya gelmesi oldu. İngiltere’de gizlenen Assange, Salı günü kendisini İngiliz polisine teslim etti. O gün mahkemeye çıkarılan Assange’ın avukatı, onun İsveç’e iade edilmesine karşı başvuruda bulundu. Çok sayıda kişi 10 binlerce dolar değerindeki kefaleti ödemek istese de, mahkeme bu seçeneği reddetti. Assange mahkemeyi terk ederken, destekçileri lehine tezahüratta bulundu.

 

Assange’ın İsveçli avukatı Bjorn Hurtig, Cuma günü Reuters’a yaptığı açıklamada, “Birilerinin Assange’ın İsveç’e iade edilmesini ve oradan da başka bir ülkeye gönderilmesini istiyor olabileceğini” belirtti. Ancak Assange’ın Avrupa’dan ABD’ye gönderilmesi zor bir ihtimal. Dahası, mevcut suçlamalarla İsveç’e teslim edilip edilmeyeceği bile belirsiz.

 

Tabii ki Assange’ın zaferlerinin bir sınırı var.ABD’li yetkililer, bilgilerin sızdırılması ve çalınması aşamasında artan teknoloji ve aşırı sınıflandırmanın yanı sıra pratik uygulamaların da etkisi olabileceğinin farkına varıyor.

 

İnternetten bilgi indirilmesinde hayata geçirilecek yeni kısıtlamalar, ABD’nin Wikileaks mücadelesindeki başarılarından biri olabilir. Aynı zamanda, Assange’ın avukatı, Salı günü yaptığı açıklamada, Wikileaks kurucusunun sitenin başında olmadığı süre zarfında yeni bir baş editörün göreve başlayacağını belirtti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C