Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Katolik Üniversitesine Gülen kürsüsü
08 Aralık 2010 / 18:55
Belçika’da bulunan Katolik Leuven Üniversitesi(KUL)'nde Fethullah Gülen’in fahri Başkanlığı'nı yaptığı Kültürlerarası Diyalog Platformu'nun (IDP) girişimiyle Fethullah Gülen Kürsü'sü açıldı.

Böylece Batı’nın müslümanları küresel sisteme angaje etmesi için önemli bir adım daha atılmış oldu.

 

Zaman gazetesinin verdiği habere göre üniversitede ilk etapta beş yıllık bir sözleşme çerçevesinde bir çok doktora çalışmaları ve konferansların düzenlenmesi planlandığı, zamanla bir misafir doçentin KUL'de ders vermesinin de söz konusu olduğu bildirildi. Kürsünün finansörlüğünü ise Kültürlerarası Diyalog Platformu yapıyor.

 

Bir önceki gün imzaların atılmasıyla birlikte resmi olarak açılan Gülen Kürsüsü direktörlüğünü Sosyal ve Kültürel Antropoloji Profesörü Johan Leman yapacak.

 

Demokrasi konusunda Fethullah Gülen’in demokrasiyi tek çalışabilir sistem görmesi dikkat çekici. Haberde yer verilen Johan Leman’ın resmi açıklamasında Fethullah Gülen'in İslamiyet ve Batı arasında, gelenek ve modernleşme, bilim ve ruhaniyet, mantık ve inanç arasında bir köprü kurma adına inisiyatif almaya teşvik ettiğini ve bunu demokrasiyi tek çalışabilecek politik sistem olarak tanıyarak yaptığı vurgulandı.

 

Gülen okullarının demokrasiyi müslümanlar arasında yaydığı yönünde gelen eleştirileri haklı çıkaran bu ifadelerin devamında Gülen hareketinin uyum sağlamak adına Batı’da olanları Müslümanlara benimsettiği de biliniyor.

 

Kültürlerarası Diyalog Platformu Başkanı Şerafettin Pektaş da kürsüyü 10 yıldır yaptıkları faaliyetlerin bir uzantısı olarak gördüklerini "Yaptığımız faaliyetlerde iki şeyin üzerinde çok durduk dedik ki biz yaptığımız faaliyetlerle kültürler arası anlayışı arttırmak istiyoruz, toplumsal uyuma katkıda bulunmak istiyoruz. Dolayısıyla bu amacımız oldu en başından beri. Aslında bu kürsüye bu amaçların bir uzantısı olarak bakılabilir. Bu anlamda yeni bir şey yapmadık. Zaten daha önce farklı çerçevede farklı yaptığımız bir takım faaliyeti ve anlayışı bir üniversite bünyesine taşımış olduk." ifadeleriyle aktarıldı.

 

Bu kime zenginlik katacaktır?

 

Gülen Kürsü'sü ile ilgili açıklamalarda bulunan KUL Rektörü Mark Waer muhteşem bir mutluluk hissi içerisinde bulunduğunu ve kürsü ile topluma çok önemli bir sinyal verildiğini savundu. Waer, "Herkes kültürlerarası ilişkilerden bahsediyor. İşte bir sonraki yüzyıl kültürlerarası ve dinler arası ilişkiler üzerine odaklanacağını söylüyor herkes. Ancak çokta fazla uzun vadeli çalışmalarda bulunmuyorlar. Bu kürsüde ilk etapta beş yıl boyunca diğerlerini dinleyerek üzerinde konuşulacak." şeklinde konuştu. Böyle bir konunun üzerine düşünülmesi ve vakit harcanmasının karşılıklı anlayış ve güveni tetiklemesinin yanı sıra bilgi aktarımının da gerçekleştireceğini vurgulayan Rektör Waer, "Bu bize zenginlik katacaktır." dedi.

 

'Tek bir İslamiyet' düşüncesi sarsılacak

 

Zaman’ın haberinde Kürsü’nün sadece Müslüman toplumuna yönelik bir mesaj içermediği ve toplumun geri kalanına da hitap ettiğini savunan Leman’ın şu ifadelerine yer verildi: "Akademik olarak birlikte çalışabildiğimizi gösteriyoruz, bu topluma verilen çok önemli bir mesaj. Bunu küçümsememek gerekiyor çünkü KUL Belçika'da belirli değerlerin sembolü ve kendi bünyesinde İslami bir liderin ismine ve düşüncesine böyle bir kürsüde yer veriyor. Yani normal Katolik düşüncenin dışında bir şey bu. Bu çok önemli bir adım." Leman kürsünün yapacağı araştırmalar sonucunda da toplumdaki 'tek bir İslamiyet' düşüncesinin de sarsılacağını ve 'eğitim ve bilim bizim için de önemli' diyen İslami grupların da olduğunun görüleceğini kaydetti.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C