Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mavi Marmara olayı kapanmak üzere…
07 Aralık 2010 / 21:51
İsrail, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırı ile 9 müslümanı katletmesi sonrasında Türkiye ile bozulan ilişkilerini onarmaya çalışıyor. Bunun için özür dilenmesi ve tazminat ödenmesi gündemde.

İsrail’de çıkan orman yangınına Türkiye’nin iki yangın söndürme uçağı göndermesini jest olarak kabul eden İsrail’de yumuşayan ortamın değerlendirilmesi yönünde çabalar başladı.

 

Hem İsrail medyasının hem Türk medyasının karşılıklı ilişkilerin onarılması yönünde yaptıkları yayınlar da etkili olurken, Türkiye’nin giderek dozu azalan itirazları, uluslararası ilişkilerde yaygın olduğu üzere, özür dilenmesi ve tazminat konusuna indirgenmiş, bunlar yapıldığı takdirde beklentilerin yerine gelmiş olacağı konuşulmaya başlanmıştı.

 

Türkiye’nin Ortadoğu’da en sıkı askeri ve siyasi ilişkilere sahip olduğu ülke olan İsrail ile yaşanan sıkıntılı durumun, askeri bazı tatbikatların iptaline yol açtığı, ancak ticari ilişkilerde ise bir azalmaya sebep olmadığı da biliniyor.

 

Dün Cenevre’de başlayan ve Türk Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile BM Mavi Marmara Araştırma Komisyonu’nun İsrailli üyesi Yosef Ciechanover arasındaki görüşmelerde konunun “Tel Aviv’in özrünün niteliği ve ödeyeceği tazminatın miktarı” notasına geldiği bildirildi.

 

Bundan önceki buluşma Temmuz ayında Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsrail Sanayi Bakanı Binyamin Ben Elizer arasında gerçekleşmiş ancak iki ülke ilişkilerinde istenen yumuşama elde edilememişti.

 

Gazze ablukasını kırmak üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine saldırarak 9 müslümanın ölümüne yol açan İsrail’in ödeyeceği rakamın ise 50 ila 200 bin dolar arasında olacağı sanılıyor.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
ADEMOĞLU
08 Aralık 2010 Çarşamba 18:23
1
Suskun yürekler kalkıp dirilişe geçmeden kof yazılarımızın bir anlamı yok meydanlarda olmadan onların haytlarını dar etmeden onların destekçilerini üstlerden indirmedikçe hayatları kuranlaştırmadan onlar devam edeçekler zulümlere bizde ölmeye ölmeye razıyız ama onlardan önümüze katmadan asla olmalı bisişik ve uyuşuk hayatları terketmek şartıyla.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C