Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batılı eski bir gazetecinin görüşleri!
07 Aralık 2010 / 20:27
Eski bir gazeteci olan Carel Brendel emeklilik dönemini solculuk ve İslam hakkında kitaplar yazmakla geçiriyor.

İktibas-Hollanda

 

Hollanda’da yayınlanan Elsevier isimli dergide yayınlanan bir makalede, Brendel’in görüşlerine yer veriliyor. Brendel, gençlik yaşlarında kiliseye karşı mücadele eden partisinin sonradan müslümanlara kucak açmasını tuhaf karşıladığını anlatıyor:

 

Daha önce ‘Het Parool’, ‘Algemeen Dagblad’ gazetelerinde ve ‘Vrij Nederland’ dergisinde yazan Brendel belki de İslam karşıtı söylem sahiperi arasında en seviyeli konuşan kişidir. Sol’un ihaneti adlı kitabında, sol partilerin kayıpları üzerine değiniyor. Geçenlerde ise Görünmeyen Ayetullah kitabı piyasaya çıktı. Bu kitapta ise önemle Avrupa değerlerinin yeniden gözden geçirilmesine vurgu yapmakta ve müslümanlar hakkında/müslümanlarla nasıl tartışılması konusunda bir kılavuz içermekte. Kitabın girişinde Brendel şunları yazıyor: “Benim gençliğimde baskıcı dinleri eleştirmek sol kesime aitti. Bugün ise İslam eleştirmenlerine niçin sağcı gözüyle bakılıyor, anlayamıyorum. Bunu kabul etmiyorum da. Karşınızdaki tam sol içerikli bir kitap.”

 

Gençlik dönemini anlatırken Brendel sözlerine şöyle devam ediyor: “Tam da rahiplerin ve papazların hayata etkilerinin azalmasına seviniyorduk. Bir dönem katolik kilisenin yasak kitap listesi (Index) vardı ve bu ta 1966’da kaldırıldı. Ve birden her tarafta imamlar ve djellabalar (Fas giysisi) görmeye başladık. Düşündüm ve kendime sordum: ne kadar tuhaf, daha önce katolik kilisesine karşı eleştiri getirenler şimdi İslam’ı eleştirmenin doğru olmadığını söylüyorlardı.”

 

Bunu kendi özel hayatında da fark ettiğini Brendel şöyle ifade ediyor: “Benim çocuklarım doksanlı yıllarda okula gidiyorlardı. Şeker bayramını kutlamak isteyen öğretmenler vardı, veya Türk günü gibi birşey. Yani, bu da neyin nesi diye düşündüm. Çocukların başlarında örtü görmeye başlamıştık. Sol kesimin buna hiç dur demeksizin izin vermesi benim gerçekten çok düşünmemi sağlamıştı.”

 

“İslam’ı sanki hıristiyanlık gibi bir din olarak algılıyorlar”

Yazının devamında, Brendel bugün İslam’ın ve bu dinin Hollanda toplumundaki yerinin ne olduğu konusunda tartışmaların iyi yapılmadığını söylüyor: “PVV lideri Geert Wilders İslam’ı gündemde tutmayı başarıyor, fakat bunu yaparken üslubu çok kötü. Onun sürekli karamsar ve öfkeli tutumunun kayda değer bir tarafı yok. Veya örneğin başörtü konusunda takmak isteyenlere vergi uygulamak gibi bir çıkışı: ‘o zaman ne olacak, ben artık vergimi ödüyorum, dolayısıyla istediğim yerde takabilirim’ diyecek. Yani artık polis memuru olan da, hukuk dairesinde çalışan da, bu sebepten dolayı başörtüsü takacak. Bir diğer örnek Kuran’ı yasaklamak istemesi. Ona tavsiyem, önce o kitabı okuması, çünkü o zaman üzerinde tartışabilirsin. Tuhafıma giden başka bir olay, ‘Opzij’ dergisinin okuyucularına Kader Abdullah’ın Kuran tefsirini hediye etmesi. Vermişken gerçek versiyonunu verseler, en azından feminist kadınlar o kitapta neler yazdığını anlarlar ve öyle bir masal kitabı olmadığını görürler.”

 

Bazı insanlar ne konuştuklarının farkında değil. İslam’ı sanki hıristiyanlık gibi bir din olarak algılıyorlar ve sonuç olarak bu konuyu hafife alıyorlar. Evet, yüzeysel olarak bazı benzerlikler var, ama böyle diye artık İslam hakkında birşey söyleyemeyiz demek de doğru değil. Müslümanların var olduğu şüphe götürmez ve bu inançlı insanlar için camiler de var, bu konuda zaten Hollanda tam özgür bir ülke. Ama müslümanlar bir takım isteklerde bulunuyorlar, örneğin kadın ve erkeklere ayrılmış yüzme havuzu veya kadınlara ayrı gişeler gibi, üstelik bunun için devletten para yardımı talep ediyorlar. Bu konuda asla taviz vermememiz gerekiyor. Kesin bir çizgi çizilmesi gerekiyor. Fazla birşey olmasına gerek de yok. İslam’a ‘religion’ (din) olarak tam bir özgürlük verildi, fakat müslümanlar bizim neyi nasıl yapacağımıza karışırsalar veya bir takım radikal müslümanlar ayrı spor salonları isterseler, taviz verilmemesi gerekir. İslam’a eleştirel bakan müslümanlar ve yabancılar da var, artık bunlara destek vermemiz gerekiyor.”

 

Bu kitapla neyi amaçladığını Brendel ise şu cümlelerle ifade ediyor: “Hollanda’yı kurtaracağımı düşünmüyorum, bunu iddia etmek de zaten imkansız, daha ziyade ideallerimle alakalı. Ben daha iyi bir dünya için katkıda bulunmak istiyorum, o açıdan bu kitap aslında 60’lı yıllardaki mücadelenin bir uzantısı diyebilirim.”

 

Sol kesimin, dine karşı yaptırımları göz önünde tutulursa, bu kesimin İslam’a kucak açmasındaki sebebi yazar şu cevapla açıklıyor: “Bu hedeflenen seçmen kitlesiyle alakalı. Sol kesim her zaman işçi kesimini hedefliyordu, artık bu kesim zenginleşti ve onların oyları VVD (liberaller) ve D66’ya (demokratlar) kayıyor. Yani sol kesim artık yeni bir hedef kitle arayışında ve bunlardan bazıları müslümanların halen baskı altında yaşadıklarını düşünmekte ve onlara acıklı bir imaj vermekteler.”

 

“Sanki üzerimize müslüman tsunamisi geliyormuş gibi!”

Brendel Batının değerlerinin çok önemli olduğunu ve kolay kazanılmadığını şu cümlelerle ifade ediyor: “Olayı fazla abartmamak gerekiyor, sanki yok olup gideceğimiz gibi. Batıdaki müslümanlar gayet hızlı bir şekilde normal (batı ölçülerine göre) bir aile kuruyorlar. Ama bu kendiliğinden oluşacak değil. Toplum siyasal İslam’a sınırlar getirmek zorunda ve yeni göçmenlere ön şartlar koyulması gerekiyor. Yoksa işi kendi serüvenine bırakırsanız, elbette bir takım radikal imamlar bazı konularda söz sahibi olurlar. İşi çok fazla abartmayalım, sanki üzerimize müslüman tsunamisi geliyormuş gibi. Fakat Aydınlanma ve özgürlük konusunda tedbirli olmamız gerekiyor. Bunların oluşması asırları aldı. Bunlar bizim temel değerlerimiz ve kilisenin zararına karşın kazanıldı. Kadın hakları, eşcinsellerin sokaklarda serbest dolaşması, protestanların katoliklerle evlenebilmesi. Bu değerleri içeride tutmamız gerekiyor. Son asırda kazandıklarımızı öyle kolay bir şekilde kenara atamayız.”

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Adatepeli
07 Aralık 2010 Salı 20:43
Ilginc Baslik
Baslik cok güzel bir benzetme...

tercüme edip bizimle paylasan Iktibas/Hollanda ya tesekkürler...

hayirli calismalar...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C