Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İfade özgürlüğünün kaba ifadesi!
07 Aralık 2010 / 19:40
Ali Atıf Bir, dünkü yazısında gençlere atılan polis dayağını konu alıyor Bugün gazetesindeki köşesinde ve “Ya Dolmabahçe'deki gençler, üniversitede türban yasağını protesto etseydi?” diye soruyor.

Liberal bir yaklaşımla özgürlük çerçevesinde olaya yaklaşan Atıf Bir şöyle devam ediyor:

 

Polis bu kadar sert müdahale eder miydi? Sanmıyorum. Ama etseydi emin olun ben yine bu yazıyı yazıyor oldurdum.

 

Polisin gençlere sert müdahalesini ne bazı gazeteler gibi Türkiye'nin en önemli meselesi haline getirmek doğru ne de ön sayfadan hiç görmemek.

 

Ama basın gençlere yapılan bu sert müdahale karşısında mutlaka polisi uyarmalı. İfade özgürlüğüne basın sahip çıkmayacak da kim sahip çıkacak?

 

Başbakan. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her görüşteki gençlere şefkatle yaklaşmalı ve polisi de "şefkat" konusunda uyarmalı. Sanmıyorum ki Başbakan Emniyet Müdürü'nü ya da emri veren ilgili polis şefini arayıp "Şiddet kullanın!" desin!

 

Burada kraldan çok kralcı, amirlerinin, siyasetin gözüne girmeye çalışan bazı polis şeflerinin olduğu kesin. Bu polis şefleri uyguladıkları şiddetin sonuçlarının nerelere kadar gidebileceğini lütfen düşünsünler.

 

Gençler bağırır, çağırır, slogan atar, iki taşkınlık yapar sonra dağılırlar. Önemli olan onları azdırmadan protesto ettirip göndermektir. "Emniyet", "Güven" demektir unutmayın. Ve sizler o gençlerin de güvenliğinden sorumlusunuz.

 

Geçenlerde Eskişehir'de bir grup genç Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a yumurtalı protesto gösterisinde bulundu. O da "Gençler biraz kaba bir şekilde de olsa ifade özgürlüklerini kullandılar" dedi. Bu yanıt çok hoşuma gitti. Olay budur. Devlet adamları ne olursa olsun herkesin ifade özgürlüğünü kullanmasını sonuna kadar destelemeliler.

 

Eğer her genç hareketini iktidardaki hükümeti devirmek isteyen Ergenekon uzantısı olara görür ya da Türkiye'nin gündeminin hükümeti devirmek için sadece gençlere polis saldırısından ibaret sayarsak gerçek demokrasiye bir elli yıl daha ulaşamayız!

 

Başbakan, İçişleri Bakanı'na "İnceleyin bakalım bu kadar sertleşmenin nedeni neymiş?" diye bir emir verse çok şık bir hareket olmaz mı?

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C