Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Sızıntı’ sistem-içi çatışmanın ürünüdür
07 Aralık 2010 / 13:00
Akif Emre, bugün Yeni Şafak’taki yazısında Wikileaks belgelerinin sistem-içi bir çatışmanın ürünü olduğunu ve belgelerin neoconların bakış açısını yansıttığını söylüyor.

Son günlerin popüler konusu Wikileaks belgeleri köşe yazarlarınca değerlendirilmeye devam ediyor. Bu değerlendirmeler içerisinde Akif Emre’nin bugünkü yorumu dikkat çekici.

 

Emre belgelerin ortaya çıkmış olmasını “bilginin küreselleşmesi ve bilginin demokratikleşmesi adına sevindirici” olduğunu savunsa da yorumunun devamında yine kendisi aslında bunun böyle olmadığını ve bir çatışmanın ürünü olarak ortaya döküldüğünü söylüyor.

 

Akif Emre, Amerikan tekelinde olan internet ortamında Amerika’nın bu bilgilerin neden engellenmediği, neden bu tarihin seçildiği, kimlerin hangi belgelere karar/izin verdiği gibi temel soruların sorulması gerektiğini ifade ediyor ve ekliyor:

“Amerikan gücünü mutlaklaştıran ve her türlü zaaftan münezzeh olduğu anlamına gelen sızmaları küçümseyici tavır ne kadar abartılı ise bu durumun anlamını aşan aşırı yorumlara gitmek de yanıltıcıdır. Bunun yerine sızan bilgileri nasıl okumalı, nasıl anlamlandırmalı sorusuna cevap arayarak bir zihniyet çözümlemesi yapmanın daha isabetli olacağını düşünüyorum. Öncelikle şuna dikkat çekmek gerekir: Yaşananlar diplomasinin 11 Eylülü ise, böylesi bir bilgi sızmasını, kafası atan bir çavuşun macerası olarak okumak imkansızdır. Bireysel bir eylem olsa bile bunun yayınlanması, dünyaya malolması sistemik güçlerin bilgisi, izni dışında olması mümkün değildir.”

 

Bu noktada iki ihtimalden söz edilebileceğini öne süren Emre bunları 1. sistem içi bir hesaplaşmanın parçası olarak, 2) Amerika'ya doğrudan kafa tutamayan muhtemel rakip ve rakipler koalisyonunun operasyonu olabileceğini düşünüyor.

 

Bu ana kadar edindiğiz izlenimlere göre sızan belgelerin sistem içi bir hesaplaşmanın sonucu yayınlandığı yönündeki izlenimleri güçlendirdiğini de söyleyen Emre, “Sistem içi hesaplaşma olduğu yönünde kanaatimizi güçlendirecek birkaç ipucu var. İlki bu belgelerin içerdiği bilginin yayılması ile hangi dengelerin, rakiplerin hedef alındığı, ikinci olarak belgelerde öne çıkan dil ve üsluba yansıyan bakış açılarının benzerlikleri.” olduğunun altını çiziyor.

 

“Dikkatli bir göz sızan belgelerin önemli kısmına hakim olan neocon bakışı fark edecektir. Ya da sızdırılanların bu bakışa sahip olmaları...” diyen Emre şöye devam ediyor: “Bu durumda belge sızdırma üzerinden yürütülen mücadelenin daha çok sistem içi bir çatışmanın, rekabetin sonucu olduğu kanaati ağır basıyor. Bu durumda hedefin kim olduğu sorusu anlamlı duruyor.”

 

Bu sorunun cevabını ise şöyle veriyor Akif Emre:

 

“Ortadoğu'da, İsrail'i gözden çıkarmayan ancak her zamanki ayrıcalıklı konumunu görece geri çeken yeni Amerikan stratejisine karşı bir hamle olamaz mı? Bu hamlenin sistem içi tarafı belli. Dışardaki partnerleri ise, hem içeride hem dışarıda olmak gibi muhteşem bir imkana sahip olanlardır.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C