Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bahattin YILDIZ İçin Vefa Gecesi...
06 Aralık 2010 / 21:21
03 Aralık Cuma Akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde İnsan ve Medeniyet Hareketi tarafından Bahattin YILDIZ'I anma programı düzenlendi.

Programa başta İzmir ve Erzurum olmak üzere Türkiye’nin değişik vilayetlerinden Bahattin YILDIZ'I tanıyan ve seven yüzlerce kişi katıldı.  

O Her Şeyden Önce Bir Dava Adamıydı

Program, Büyük Piyale Paşa Camii İmam Hatibi İshak DANIŞ hocanın gönüllere huzur veren Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Başkanı İkram SOLTAN selamlama konuşması yaparak Bahattin YILDIZ’IN dava adamı olması yönüne dikkat çekti. "O herşeyden önce bir dava adamıydı. Her kuşağın O'nda bir nasibi vardı. O'nu tek bir kelimeyle tanımlamak gerekirse O bir ağabeydi" dedi. Daha sonra sahneye davet edilen Bahattin YILDIZ'IN annesi Hatice YILDIZ: “Bahattin YILDIZ aramızdan ayrılmış olabilir bu salondaki sizler, her biriniz benim için bir Bahattin YILDIZ’sınız” dedi. Hatice teyzenin bu sözleri salonda uzun süre alkışlandı.  

İzmir'li Aslanların Seni Asla Unutmayacak

Bilal KARA isimli İzmir’den gelen bir genç, programda Bahattin amcasına yazmış olduğu duygu dolu mektubu izleyicilerle paylaştı. Bilal KARA mektubunu "İzmir'li aslanların seni asla unutmayacak" diye sonlandırdı.

Hayatının Her Bir Karesini Mücadele İle Dolu Dolu Yaşadı

Programda Bahattin YILDIZ için hazırlanan sinevizyon izletildi. Sinevizyon filmi,  70’li yıllardan günümüze giyiminden kuşamına, güzel ahlakından yardımseverliğine kadar her hali ile çevresine örneklik etmiş bir gönül insanının portresini ortaya koyuyordu. Bahattin YILDIZ, hayatının her bir karesini mücadele ile dolu dolu yaşamıştı. Bahattin YILDIZ, özellikle gençlere karşı özel bir ihtimam gösteriyor, her yıl çeşitli vesilelerle gençlerle bir araya gelerek onlara ileriki hayatları için rehberlik edecek önemli nasihatlerde bulunuyordu. Bu anlamda gerek akademik, gerek basın-yayın, gerekse siyaset alanında bir çok kişi Bahattin YILDIZ'IN teşvik ve yönlendirmeleri ile başarı sağlayabilmiştir.  

Dağ Gibi Bir Adam Sevdalı Olduğu Dağlara Kavuştu.

Programa İzmir’den katılan Mustafa ÖZEL, Bahattin YILDIZ’ın çocuklara karşı olan ilgisine dikkat çekti. Mustafa ÖZEL: “Bahattin YILDIZ çocuklara özel ilgi duyardı. Onları geleceğin büyükleri olarak görür ve onların iyi yetişmesini isterdi. Bu anlamda Milli Gazete’de çocuk sayfası hazırlamış ve kurulmasına önayak oluğu Özgün Yayıncılıkta daha çok çocuk kitaplarının yayınlanmasını sağlamıştır. Yine ömrünün son günlerinde de çocuklar için açılacak bir yetimhanenin kuruluş çalışmaları için Afganistan’da bulunması çok manidardır. İnsanlar mallarını vakfedebilir, Bahattin YILDIZ ise hayatını vakfetmişti. Dağ gibi bir adam sevdalı olduğu dağlara kavuştu” dedi. 

Bahattin YILDIZ Hayatını Büyük Bir Aşk ve Adanmışlıkla Yaşamıştı.

Kürsüye Bahattin YILDIZ anısına şiir okumak için gelen Ahmet MERCAN’ın konuşması salonda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Konuşurken ağlamamak için kendini zor tutan Ahmet MERCAN: “Hayatını büyük bir adanma ve aşk ile yaşayan pek az insan vardır. Bahattin YILDIZ bu ender insanlardan biriydi. O’nun gidişi, onu tanıyan herkes üzerinde yeri doldurulamayacak eksiklikler bıraktı” dedi. Yine Ahmet MERCAN, günümüzde gençlerin örnek aldığı değişik idollerden söz ederek Bahattin YILDIZ’ın gençliğe örnek olmasının önemine vurgu yaptı. Ahmet MERCAN “Ateşe Düşen Mumya” isimli şiiri okudu.

O'nu Tanıyan Herkese Düşen Büyük Sorumluluk: "O'nun Yaşadığı Gibi Bir Hayat Yaşamaktır."

Erzurum İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa AĞIRMAN programda Bahattin YILDIZ ile olan hatıralarını anlattı. Kendisi daha öğrenci iken Mavera ve Milli Gazete’de Abdulhamit Muhaciri olarak yayınlanan yazıları ilgi ile takip ettiğini, bu yazıların kendisinin manevi gelişimine çok katkı sağladığını ifade etti. Daha sonra bu yazıları yazan Bahattin YILDIZ ile 80 sonrası Erzurum’da tanıştığını ve aralarında uzun süren bir dostluk oluştuğunu söyledi. AĞIRMAN, 1979 yılında Hicretin 1400’ncü yıl dönümü nedeni ile Erzurum’dan Kayseri’ye yürüyüşe çıkan üç Akıncı gencin kendisini çok heyecanlandırdığını, bu gençlerden birinin de Bahattin YILDIZ olduğunu anlattı. Bahattin YILDIZ’ın hayatının çok önemli olduğunu söyleyen AĞIRMAN, Bahattin YILDIZ’ın hayatı ile ilgili kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiğini ve gelecek nesillere O’nu anlatacak bir yazılı kaynağın oluşturulması gerektiğini dile getirdi. AĞIRMAN, sözlerine şöyle devam etti: “Ben Erzurum’dan buraya bu toplantıya katılanlara bir sorumluluk yüklemeye geldim. Maden her biriniz Bahattin YILDIZ’ı tanıyorsunuz. Öyleyse onun hayatı gibi bir yaşantıyı sürdürme sorumluluğunuz bulunuyor. Bahattin YILDIZ aramızdan ayrılmış olabilir; fakat bu salonda onu tanıyan herkes bir Bahattin YILDIZ olmalıdır. Hayatı onun gibi bir adanmışlık ve aşkla yaşamalıdır. İşte sizin böyle bir sorumluluğunuz bulunuyor” dedi.

Yeni Bahattin YILDIZ'lar, Yeni Numan ARIMAN’lar, Yeni Hayati ÜSTÜN’ler, Yeni Akif BABALI’lar Çıkarmak Boynumuzun Borcudur.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen ve Bahattin YILDIZ’la bir ömür boyu aynı davayı paylaşan Mehmet GÜNEY, hayatını bir dava adamı olarak yaşayan ve nerede bir hayır görse oraya kaşan Bahattin YILDIZ’ın hatırasını diri tutmanın önemine vurgu yaptı. O’nun hatırasını yâd etmek için burada toplanan topluluğun önce Allah aşkına daha sonra Bahattin ağabeyleri aşkına aralarındaki kırgınlıkları, küslükleri bir kenara bırakarak onun yolunu sürdürmek için davaya sımsıkı sarılmaları gerektiğinin altını çizdi. Bahattin YILDIZ’ın sadece İzmir, Erzurum ve İstanbul’da yaşayanlara ağabeylik yapmadığını O’nun tüm Türkiye, hatta tüm İslam coğrafyası için örnek bir şahsiyet olduğunu dile getirdi.  Mehmet GÜNEY; Bahattin YILDIZ gibi şahsiyetli kişileri yetiştirecek ocakların önemine dikkat çekti ve O’nun her şeyden önce bir dost olduğunu söyledi. Mehmet GÜNEY sözlerine şöyle devam etti: “Öyle bir dost ki insana itibar kazandıran bir dost, öyle bir dost ki kimseye yük olmayan bir dost. Mütevaziliği ile itibar kazanan bir dost. Özenilecek, adından söz ettirecek dostluklar oluşturmak istiyorsak onun gibi olmalıyız. Yeni Bahattinlere her zamandan daha çok ihtiyacımız var. Yeni Bahattin YILDIZ’lar, yeni Numan Arıman’lar, yeni Hayati Üstün’ler, yeni Akif Babalı’lar çıkarmak boynumuzun borcudur.”

Programın sonunda Davut AKGÜL, Bahattin YILDIZ'IN İzmir’den bir arkadaşının yazdığı şiiri okudu. Şiirin ardından Grup Genç sahne aldı. Söyledikleri ezgi ve marşlar ile salonda bulanan izleyicilerin hissiyatına tercüman olan Grup Genç, Bahattin YILDIZ için bestelenen bir ezgiyi de seslendirdi. Program Bahattin YILDIZ için okunan hatimlerin duası ile sona erdi. 

(imh.org.tr)

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Hüseyin bülbül
07 Aralık 2010 Salı 00:37
Mutlu Son
Bahaddin kardeşimizi iyiliklerrde yarışan yönüyle tanıdık. Bu minval üzere yaşadı, bu minval üzere de öldü. Ne mutlu ona, müjdeler olsun yakınlarına...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C