Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Toplumsal bir yozlaşma; ahlak krizi’
05 Aralık 2010 / 16:15
Müdahalemizin git gide zayıflamaya başladığı, saptırıcı ve bir o kadar da tehlikeli bir sürecin içinden geçiyoruz gibi.

Ahlak’ın değersizleştirilmesi öyle bir hal almaya başlıyor ki Müslüman(!); demokrasi adına erdem ve değeri göz ardı edebilecek bir kabule yanaşabiliyor adım adım.

 

Müdahalemizin git gide zayıflamaya başladığı, saptırıcı ve bir o kadar da tehlikeli bir sürecin içinden geçiyoruz gibi. Ahlak’ın değersizleştirilmesi öyle bir hal almaya başlıyor ki Müslüman(!); demokrasi adına erdem ve değeri göz ardı edebilecek bir kabule yanaşabiliyor adım adım.

 

Kendimizin çizip-belirlemediği bir mecrada yürüdüğümüzde dönüşü olmayan ya da götürdüğü, getirdiğinin kat be kat fazlasına tekabül eden bir zemine kayılmış oluyor. Bu durum, elini verince kolunu kaptırma haliyle ya da tavizin tavizi doğurmasıyla sonuçlanan, liberal demokrasinin ahlak anlayışı doğrultusunda; “bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” (laissez faire, laissez passer) rahatlığı ve serbestliğinin iç acıtıcı ruh halini çehrelerimize taşıyor.

 

Muttaki mü’minler olmak, ahlaktan bağımsız olmadığı gibi sadece entelektüel faaliyetlerde bulunmak, akademik çalışmalar yapıp makaleler yazmak da durumu iyileştirmeye yetmez.

 

Ahlak’ın, fert fert oluşan bir süreçte toplumsallaşmasının önemi ortadadır. Yoksa sitayişkâr bir şekilde eskilere uzanıp ahlak seramonileri yapmaya devam edeceğizdir ki bu, sızlanmanın ötesine geçirmez bizleri. Cemiyet ahlakının oluşmasının sağlanması önem kazanıyor bu anlamda. Böyle bir cemiyet, önemli bir oto-kontrol görevi görür ve Ahlak, bireysellikten çok toplumsallıkla anlam kazanır ve görünür olur.

 

Ahlak kelimesini duyunca dudak büken bir eda takınmak, ahlakı sadece ahlaksızlık üzerinden tanımlamak ve anlamını da kaydırarak, ahlaksızlığı; ar, hayâ ile ilişkilendirmek eksik bir okuma olduğu gibi basiretten de yoksun olacaktır.

 

Dindarlığına ahlakın eşlik etmediği insanların, hele de Müslümanların(!) arttığını gözlemlemek, konuyu daha bir önemli kılıyor. Nida, bu önemli ve hayati mevzuyu dosya yaparak dikkatleri üzerine çekmeye çalışıyor.

 

Nida, ayrıca Ebu’l-Hasen Ali en-Nedvî ile gerçekleştirilmiş istifadeli bir mülakatı da okuyucuları için terceme ederek sundu yeni sayıda.

 

Nida Dergisi’nde bulunan diğer yazı ve yazarlar ise şöyle:

 

Zaafiyetleri “Muhafaza” Etmek – Doç.Dr. Mustafa Tekin

Yeni Bir Ahlak Anlayışı Üzerine – Prof.Dr. Ramazan Altıntaş

Fıtrat, Vicdan, Ahlak – Zübeyir Yetik

Vakıâlar Dünyasında Bir Şaşkınlık: Eşya'dan İdeoloji Devşirmek – Muhammed Turan Çalışkan

İslam Ahlak’tır veya Müslüman’ın Ahlak’ı İslam’dır - Prof.Dr. İbrahim Sarmış

Ebu’l-Hasen Ali en-Nedvî ile mülakat - hazırlayan: Hikmet Akpur

Ahlak Üzerine Düşünceler - Ömer Karataş

Yeryüzünü İfsad Etmek ya da Tüketim Ahlakı – Mücahid Sağman

Bir Temsiliyet Değeri Olarak Adalet – Abdulkadir Satış

Hümanizm; Doğurgan Bir İdeoloji – Arif Arcan

Zan ve Yusuf Masumluğu – Yasemin Şüheda

Söz’ün Ölümü – Mustafa Doğan

nida-144-3.jpg

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
ersin
18 Aralık 2010 Cumartesi 21:53
satan
Nida Dergisi'nin bu uzun soluklu yürüyüşünde bir okul olma vasfını taşıdığını söylemek mümkin. Nida Dergisi gündelik gündemin aldatıcı baş döndürücülüğünden ve çoğu zamanda sanallığından uzak, devamlılık arz eden konu ve başlıklar üzerinde durma gayreti dikkate ve de takdire şayandır diye düşünüyorum.
Malatya Ekolü olarak da bilinen "tetkik ve tenkid" merkezli bir okumayla Allah'ın mesajı Kur'an dışında tüm söz ve yazılı ürünlerin incelemeye tabi tutulmasını gücü nispetince yerine getirmektedir. Bu gayreti el birliğiyle tüm müslümanlar "doğruya ulaşma" gayretiyle icra edip, toplumsallaştırdığı vakit ne doğu ne de batı'nın taklidcisi olmaya özgün bir millet olarak, İbrahimin Milleti olan İslam Milleti olarak yeniden küllerinden dirilecektir inş.
Bu doğrultuda Nida Dergisi'nin gayretlerinin desteklenmesini düşünüyor, akleden bir topluma doğru diyorum inş.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C