Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Failleri koruyan gizli el devlettir’
04 Aralık 2010 / 11:30
CHP’li Anadol zamanaşımıyla sonuçlanan eski DİSKGenel Başkanı Kemal Türkler cinayetiyle ilgili olarak Meclis araştırması açılması istemiyle önerge verdi

Milliyet

 

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, zamanaşımıyla sonuçlanan eski DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler cinayetiyle ilgili olarak Meclis Araştırması açılması istemiyle önerge verdi. Anadol, “Failler gizli ellerce korundu, bu gizli eller devlettir” dedi.

Anadol, Türkler’in öldürülmesine ilişkin davanın zaman aşımına uğramasını Fotoblok (Tablo) eşliğinde değerlendirdi. Türkler’in evinin önünde 22 Temmuz 1980 tarihinde eşinin ve kızının gözleri önünde öldürüldüğünü hatırlatan Anadol, aradan geçen 30 yılda “gerçek failler bilinmesine karşın, faillerin adalet önüne çıkarılmadığını, gizli ellerce korunduğunu” belirtti. Gizli elin devlet ve devlet organları olduğunu ileri süren Anadol, şöyle konuştu: “Aradan 30 yılı aşan bir süre geçmesine ve gerçek failler bilinmesine karşın, failler uzun süre adalet önüne çıkarılmamış, gizli ellerce korunmuştur. Bu gizli eller devlettir.

 

‘Devletin organları’

Nerede bir faili meçhul cinayet varsa faili bulunamıyorsa onun faili, gerçek faili devlet olduğu gibi, bu davada da failler gizli eller, gizli eller değil aslında o devletin organları tarafından korunmuştur. Cinayet faillerinden olduğu belirtilen Ünal Osmanağaoğlu önce yurtdışına kaçıldı, 1999’a kadar Türkiye’de korunup kollandı. Bu süreçte Türkler cinayetinin gerçek faili, mülkiyeti devlete ait bir milli parkta işletmecilik yapabilmiş ve başka bir suç işleyince tesadüfen ortaya çıkmıştır.” 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C