Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'den İsrail'e 'acil' yardım
03 Aralık 2010 / 16:42
İsrail'in kuzeyinde meydana gelen geniş çaplı yangında en az 41 kişi hayatını kaybetti. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke İsrail’e yardım gönderiyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre Hayfa bölgesindeki Karmel dağlarında başlayan yangın giderek genişlerken, Hayfa İtfaiyesi sözcüsü, "yangında tüm kontrolü yitirdiklerini" söyledi. İtfaiye Sözcüsü Reshef Hezi Levi ayrıca tüm İsraillilere söndürme çalışmalarına yardım çağrısında bulundu.

İsrail hükümeti’nin de uluslararası desteğe ihtiyaç duyduklarını açıkladı. Aralarında, komşu Arap ülkeleri, AB ve ABD'nin de bulunduğu pek çok ülkeden 20'den fazla yangın söndürme uçağı bölgeye gönderildi. Bulgaristan, Ürdün, Yunanistan ve İngiltere'den gönderilen dört uçağın da felaket bölgesine ulaştığı bildirildi.

Türkiye'nin yardım eli

Türkiye de yangına müdahale etmek üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İsrail'e 2 yangın söndürme uçağı gönderdi. AP haber ajansına göre, İsrail de Türkiye'nin yardım önerisinden memnun.

Haberde,  ''Netanyahu'nun ofisinin, Türkiye'nin yardım teklifinde bulunduğunu açıkladığı'' belirtilerek, bunun ''aylar süren gerginliğin ardından olumlu bir iyi niyet gösterisi olduğu'' kaydedildi.

Yangında, içinde 50 cezaevi görevlisinin bulunduğu bir otobüsün alevlerin içinde kalması sonucu, otobüstekilerden 41 kişi ölmüştü. Yanarak ölenlerin büyük bölümünün İsrail Cezaevleri İdaresi'nin görevlileri olduğu duyuruldu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C