Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya İslam’dan korkuyor mu?
03 Aralık 2010 / 16:19
Avrupa’da İslam ve diğer dinlere bakışı konu alan bir araştırma Almanya açısından çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Almanlar diğer Avrupalı toplumlara göre İslam’a çok daha mesafeli gözle bakıyor.

Voanews

Cami tartışmaları, terör şüphesi, başörtüsü krizi, Müslümanların toplumu sömürdükleri iddiaları... Almanya’da aylardır İslam’ı ve İslam ile ilgili bir dizi konuyu gündeminin birinci sırasında tutuyor.

 

Berlin’de Cumhurbaşkanı’nın yanısıra, hükümet ve partilerin de dahil olduğu tartışmalar, Federal Banka Yönetim Kurulu eski üyesi Thilo Sarrazin’in 1 milyonun üzerinde satan ‘Almanya kendini yok ediyor’ adlı Türk ve İslam karşıtı kitabının piyasaya çıkmasından bu yana semboller, önyargılar ve genellemeler üzerinden yürütülüyor, toplumda İslam korkusu körükleniyor.

 

Bu açıdan bugün Berlin’de tanıtılan ve bazı Avrupa ülkelerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, Almanların İslamiyet'e diğer ülkelerden daha korkuyla bakmaları pek şaşırtmıyor. Almanya’nın yanısıra, Hollanda, Portekiz, Danimarka ve Fransa’da toplam 5000 kişinin görüşleri alınarak Münster Üniversitesi tarafınden yapılan araştırmaya göre, Almanların yüzde 66’sı İslam hakkında olumsuz bir görüşe sahip, bu oran Hollanda’da sadece yüzde 38, Fransa’da ise yüzde 44.

 

İslam’ın hoşgörülü olduğunu söyleyenlerin oranı, Almanya’da yüzde 5, Danimarka, Portekiz, Fransa ve Hollanda'da yüzde 20'nin üzerinde. Yüzde 92’si İslam dininin agresif bir yapısı olduğunu düşünen Almanların yüzde 70’i de cami inşaatlarına karşı. Bu oran aşırısağcı ve sağ popülist partilerin çok daha güçlü olduğu Hollanda, Fransa ve Danimarka gibi ülkelerde sadece yüzde 30 civarında.

 

İslam üzerinden siyaset yapılıyor

Araştırmayı yapan uzmanlar Almanya ile ilgili sayıları ‘dramatik’ olarak tanımlayarak, bu durumu İslam’la bağlantılı konuların medyada ve siyasetçiler arasında sürekli sorun olarak gösterilmesi ile gerekçelendiriyorlar. Alman Ekonomi Birliği Başkanı Bülent Tulay’da Alman medyası ve politikacılarının İslam üzerinden siyaset yaptığı görüşünde.

 

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, bundan bir süre önce ‘İslamiyet de Almanya'ya ait’ şeklinde görüş bildirmiş, çeşitli gazete ve dergiler Wullf’u bu sözlerinden ötürü adeta eleştiri bombardımanına tutmuştu. Öte yandan Almanya'da cami ve İslami kurumlara saldırılarda artış gözleniyor. Merkezi Köln'de bulunan Almanya İslam Konseyi'ne mektup içinde domuz kulağı gönderildi. Berlin’de ise son üç hafta içinde iki cami yakılmak istendi. Berlin'de yaşayan Türkler için çok önemli bir konumda olan tarihi Berlin Şehitlik Camisi’ne dördüncü kez yakılma girişiminde bulunuldu.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
O.Yavuz
04 Aralık 2010 Cumartesi 12:40
Kapitalist moderniteye dair
Edouard Glisssat: Batı bir cografya degil,batı bir düşünme tarzı,bir yaşama bicimidir,bir anlam sistemi projesidir der.İslam kavramana ilişkin zihni karışık olan,zihni kirliligini ve karışıklıgını da erdem sanan kimi almanlar islamiyetin kapitalist modernitenin kurucu degerlerine eleştiri yapan hükümlerinin dile dolanmaması gerektigini söylerler.Yani kapitalist moderniteyi ikame eden faize,fuhuş sektörüne,kozmetik ürünler sektörüne,seküler/nihilist yaşam bicimine,kapitalist üretim ve tüketimin küresel pazarına eleştiri yapmayan,islami esaslara dayalı siyasi düzen ve düzenleme talebi olmayan bir din anlayışı istemekteler.Euro islam kavramı bu manayı ve mesajı icermekte.Allahın, insan hayatı ile birleştirilmesini istedigi emirleri kesmeyi istemekteler.Bu istek dogru degildir,şirktir.Mümin vahyin emir ve hükümlerini insan yaşamıyla birleştirmekle mükelleftir
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C