Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki Papanın Mirası Karşı Karşıya
11 Mayıs 2010 / 23:36
Taciz krizi iki papayı karşı karşıya getiriyor.

RACHEL DONADIO – THE NEW YORK TIMES – SABAH

 

VATİKAN- Roma Katolik Kilisesi'ndeki cinsel taciz krizi devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında yeni kurbanların ortaya çıkması ve kısa bir süre önce üç piskoposun istifa etmesi, konunun gelip geçici olmadığını ve din adamlarının arasındaki bir iletişim sorunundan kaynaklanmadığını açığa çıkardı.

 

Kilise tam anlamıyla çığır açacak bir değişimden geçiyor. Daha geleneksel kurallara inanan ve piskopos ve rahiplerin ne olursa olsun korunması fikrini savunanlar ile kiliseden daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirlik isteyenler karşı karşıya geliyor. Roma Katolik Kilisesi bu konuda ikiye bölünmüş durumdayken, toplumdaki genel istek suçluların mutlaka hesap vermesi gerektiği yönünde.

 

Bu kriz ayrıca 2 papanın bıraktığı ahlâki mirası da karşı karşıya getiriyor. Bir tarafta modernizm yanlısı ama cinsel tacizle ilgili çok fazla bir şey yapmamış olan 2'nci John Paul varken diğer tarafta en azından son yıllarda tacizci rahipler konusunu daha ciddiye alan halefi 16'ncı Benedikt var. Bazıları Benedikt'i desteklerken aslında alttan alta bir nesil boyunca John Paul, piskoposlar ve Vatikan hiyerarşisinin suçlulara karşı olan yaklaşımlarını kınıyorlar.

 

İtalya'nın Bologna şehrinde bulunan Liberal Katolik 23'üncü John Din Bilimi Vakfı'nın Başkanı Alberto Melloni, "Kilise, sorunlarının tamamıyla yüzleşmekten başka bir çıkış yolu olmadığını fark etti" diyor. Melloni'ye göre asıl sorun, Vatikan'ın çocuk tacizinin her zaman mücadele ettiği cinsel devrimin bir ürünü olduğu şeklindeki eski açıklamadan vazgeçip geçmeyeceği.

 

Vatikan cinsel tacizin cezasız kalmasını sağlayan kilise liderleriyle yüzleşecek mi?

 

Benedikt 20 Mart'ta yayınlanan İrlanda Katoliklerine gönderdiği ve cinsel taciz kriziyle ilgili bugüne kadar yaptığı en kapsamlı açıklama sayılabilecek mektupta iki görüşe birden yer verdi. Laikliğin ve liberalizm yanlısı İkinci Vatikan Konseyi tarafından yapılan reformların "çarpıtılmış" yorumlarının taciz olgusuna katkıda bulunduğunu söyledi.

 

Aynı zamanda toplumun "din adamları ve diğer otoriteleri koruma eğilimini, kilisenin itibarıyla ilgili asılsız bir endişe duyulmasını ve skandalın saklanmasını" da sert bir şekilde eleştirdi.

 

Geçtiğimiz günlerde Vatikan sözcüsü Peder Federico Lombardi, "Sır saklamanın olumlu olduğu durumlar bile bugünün kültürü tarafından kabul görmüyor. Aslında saklayacak bir şeyimiz olmamalı" dedi. Ancak on yıllar boyunca kilise, kamuyu aydınlatmaya ve devlet yetkilileriyle işbirliği yapmaya karşı ayak diredi.

 

Gizlilik politikasının John Paul tarafından da aynı şekilde desteklendiğini iddia eden üst düzey bir kardinalin 2001 yılında yazdığı bir mektup durumun gerçekten böyle olduğunu gözler önüne serdi. Vatikan ancak geçen ay piskoposların çocuk tacizi de dâhil tüm suçlarda yerel kanunları takip etmeleri gerektiğini belirten bir açıklama yaptı.

 

Geçen ay Vatikan Rahipler Komisyonu'nun eski başkanlarından 80 yaşındaki Kardinal Darío Castrillón Hoyos, 2001 yılında bir tacizci rahibi mahkemeye teslim etmediği için hapse girme riskiyle karşı karşıya gelen Fransız bir piskoposa tebrik mektubu yazdığını ve bu mektubun John Paul tarafından da desteklendiğini söyledi.

 

Suçlanan rahip erkek çocukları taciz etmekten suçlu bulunurken, onu koruyan piskopos daha sonra ertelenecek olan 3 aylık bir hapis cezası almıştı. Daha sonra Kardinal Hoyos yeni papayı da olayın içine dâhil etti. Associated Press'in haberine göre, kardinal piskoposun övüldüğü mektubun yazıldığı toplantıda şimdiki papa Benedict'in de olduğunu söyledi. Sözcü Lombardi mektubun doğruluğunu teyit etti. Ancak bu olayın Vatikan'ın yine 2001 yılında tüm cinsel taciz olaylarına da bakan Dinsel Öğretiler Komisyonu adlı kurumu oluşturmasının zamanlama olarak ne kadar doğru olduğunu gösterdiğini belirtti. Bu komisyonun başına Kardinal Ratsinger, yani şimdiki papa getirilmişti.

 

Aslında Benedikt'i en fazla eleştirenler alınacak uzun bir yol olduğunu düşünseler de, taciz vakalarının o zamandan beri daha iyi ele alındığını söylüyor. John Paul kilisenin dünyada olan değişimlere ayak uydurmasını sağlasa da, cinsel taciz konusunda hiç ilerleme kaydedemedi. Onu eleştirenler kurbanlara karşı kilisenin yanında olduğunu söylüyor.

 

Papa John Paul kurbanlarla hiç buluşmadı ve cinsel taciz için hiç özür dilemedi. Buna karşılık Benedikt cinsel taciz kurbanlarıyla 4 kere buluştu ama bu buluşmaları kamuoyundan gizli ve medyadan gelen baskılar ardından gerçekleştirdi. Geçen sene Benedikt, John Paul'un bir "kahraman" olduğunu vurgulayarak onu azizlik mertebesine yaklaştırdı.

 

Ancak Vatikan uzmanları son gelişmelerin azizlik sürecinin uzamasına yol açacağını söylüyor. Eleştirenler ve destekçileri, Benedikt'in kiliseyi iyileştirmek için harekete geçmesi ve geçmişte olanlarla yüzleşmesi gerektiğini söylüyor. Bu John Paul'un anısına zarar verebilir. Ve çoğu insan kiliseyi korumak için ömrünü veren Benedikt'in kendi geçmişiyle de yüzleşmesini ve kilisenin kurallarının hukukla çatışmadığını anladığını göstermesini bekliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C