Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
34 gemi Nisan’da Gazze’ye yola çıkıyor
02 Aralık 2010 / 21:15
Gazze’ye İsrail’in uyguladığı ablukayı kırmak için yola çıkarılması planlanan 34 gemi içerisinde Avrupalı aktivistlerin yanında, müslümanlar da bulunacak.

Aynı amaçla Türkiye’den yola çıkan Mavi Marmara gemisi İsrail’in saldırısına uğramış ve dokuz müslüman hayatını kaybetmişti.

 

Mavi Marmara saldırısının ardından çeşitli ülkelerden pek çok gemi yola çıkmasına rağmen ablukayı kırmak mümkün olmamıştı. Filistin Enformasyon Merkezi’nin internet sitesinde, Nisan ayında aynı amaçla, 34 gemiden oluşan yeni bir filonun yola çıkacağı bildirildi.

 

Açıklamayı yapan Özgür Düşünce ve Kültür Derneği Müdürü Meryem Zekut, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Girişiminin Gazze kuşatmasını kırmak için önümüzdeki Nisan ayında 34 gemilik bir filoyla yola çıkacağını belirtti.

Fransa’da düzenlenen Filistin Halkıyla Dayanışma Haftası etkinliklerine katılan Zekut yaptığı açıklamada: “Filoya birçok Arap kökenli dayanışmacının yanında çok sayıda Avrupalı aktivist de katılacak. Kafilede ayrıca Müslümanların yanında Müslüman olmayan dayanışmacılar da bulunacak. Bu girişimin amacı işgal rejimi Filistin halkının hak ve hukukunu itiraf etmeye zorlamak ve Gazze kuşatmasını kırmaktır.”

İnsan hakları aktivisti Zekut yaptığı açıklamanın devamında, Filistin Halkıyla Dayanışma Haftasında Gazze halkının çektiği sıkıntıları anlatan resim sergisinin yanında Gazze savaşını anlatan birçok belgeseli de kamuoyuna sunduklarını ifade etti.

Fransa’nın birçok şehrinde yaptıkları etkinliklere büyük bir katılımın olduğuna dikkat çeken Zekut, etkinliklerde özellikle Siyonist ürünlerin boykot edilmesi üzerinde durduklarını söyledi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C