Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya, mafya devleti mi oldu?
02 Aralık 2010 / 05:58
Wikileaks’te yayınlanan Amerikan gizli yazışmaları deşildikçe içlerinden çıkan değişik bilgiler, doğruluğu kesin olmamakla birlikte, şaşırtmaya devam ediyor.

İngiliz Guardian gazetesinin manşetine taşıdığı ‘Putin’in mafya devletinde’ başlıklı haberini BBC internet sitesi de manşetten veriyor ve sadece Rusya’nın değil Belarus ve Çeçenistan’ın da bier mafya devletine dönüştüğü öne sürülüyor.

 

Haberde şu ifadeler bulunuyor:

İnternet sitesi WikiLeaks'te yayımlanan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'na ait son belgeler Rusya'nın 'neredeyse bir mafya devletine' dönüştüğünün bildirildiğini gösteriyor.

Bu ifadeyi Madrid'deki ABD Büyükelçiliği'nde görevli diplomatlarla görüşen ve organize suçla mücadelede uzman olan üst düzey bir İspanyol savcı sarfetmiş.

Belarus ve Çeçenistan için de aynı şeyin geçerli olduğunu söyleyen İspanyol savcı Jose Grinda Gonzalez, Moskova'da hükümet birimlerinin -özellikle de güvenlik birimlerinin- organize suç örgütleriyle yakın bağları olduğuna inanıyor.

Jose Grinda Gonzalez, İspanya'da 60'dan fazla kişinin gözaltına alnmasıyla sonuçlanan bir Rus organize suç örgütüne yönelik soruşturmayı yönetmiş bir savcı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait 8 Şubat 2010 tarihli bir belgede, Jose Grinda Gonzalez'in Amerikalı diplomatlarla yaptığı görüşmelerde, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in mafyayla bağlantısı olup olmadığını gündeme getirdiği görülüyor.

Belgeye bakılırsa, Amerikalı diplomatlar bu sorunun yanıtsız olduğu görüşünde.

Haber sızdırma sitesi WikiLeaks dünyanın her yerindeki temsilciliklerle Washington arasındaki haberleşmeyi yansıtan 250 bini aşkın belgeyi yavaş yavaş sitesine yüklüyor.

Belgelerden bazıları 1966'ya kadar geri gitse de çoğu son on yılı kapsıyor.

Bunların şimdiye dek sadece 600'e yakını siteye girdi.

Yayınla eş zamanlı olarak dünyanın önde gelen gazeteleri Guardian, The New York Times, Le Monde, El Pais ve dergilerinden Der Spiegel de bu belgelerdeki bilgileri okurlarına aktarıyor.

 

'Putin'in mafya devletinde'

İngiliz Guardian gazetesinin bugünkü manşeti de "Putin'in mafya devletinde".

Gazete, internet sitesi WikiLeaks'te yayımlanan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'na ait son gizli belgelerde Rusya'nın, Vladimir Putin'in liderliğinde yolsuzluklara dayalı bir ülke olarak yansıtıldığını duyuruyor.

Belgelerde, Rusya'da yetkililerin, oligark olarak adlandırılan önemli siyasi bağlantılara sahip iş adamlarının ve organize suç örgütlerinin "neredeyse bir mafya devleti" yaratmak için bir arada hareket ettikleri belirtiliyor.

Kıbrıs'taki gizli banka hesaplarına da değinilen bu belgelere bakılırsa, Rusya'da çeşitli çevrelere yılda 300 milyar dolar rüşvet ödendiği sanılıyor.

Guardian'ın belgelerle ilgili olarak öne çıkardığı noktalar; Rusya'da yolsuzluğun alıp başını gitmesi, Rus devletiyle organize suç örgütleri arasında bağ olduğuna yönelik iddialar ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in büyük bir servete sahip olmasıyla bu servetin gizlenmesi.

Gazete, Rusya'ya yönelik suçlamaların, FIFA'nın bugün 2018 ve 2022 Dünya Kupası organizasyonlarının sahiplerini açıklaması öncesi duyurulduğuna da dikkat çekiyor.

2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak isteyen ülkelerden biri de Rusya...

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Zürih'te gidip FIFA İcra Kurulu üyelerine hitap edecekti.

Guardian Putin'in son gelişmeler sonrası dün akşam aniden gezisini iptal ettiğini ve ülkesinin FIFA üyeleri nezdinde itibarını sarsmaya yönelik bir karalama kampanyasından söz edildiğini aktarıyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C