Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Balyoz' Genelkurmay'a Havale
11 Mayıs 2010 / 22:52
1. Ordu Komutanlığı, 'Balyoz Planı' iddialarıyla soruşturmasını tamamladı. Savcılık dosyayı, görevsizlilik kararı vererek Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderdi.

AKŞAM


İZİN İSTENECEK
Darbe Planı iddialarına aralarında muvazzafların da bulunduğu 29'u general 162 subayın adı karışmıştı. Genelkurmay Askeri Savcılığı şimdi dosyada adı bulunan muvazzaf generaller için Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'dan soruşturma izni isteyecek.
Genelkurmay Askeri Savcılığı, 2003 yılı Mart ayında 1'inci Ordu Komutanlığı'nda yapılan plan seminerinde, iddia edildiği gibi bir darbe planı hazırlanıp hazırlanmadığına ve seminerle ilgili bilgilerin basına sızdırılmasına ilişkin soruşturma yürütecek.
Genelkurmay Başkanı Başbuğ, 25 Ocak'taki basın toplantısında, Balyoz Darbe Planı iddiaları ile ilgili olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın inceleme yürüttüğünü ve sonuçların 29 Ocak'a kadar açıklanacağını söylemişti. Ancak, 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın, Başbuğ'un konuşmasından bir gün sonra adli soruşturma başlattığı öğrenildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın inceleme yaptığı, 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın soruşturma başlattığı Balyoz Darbe Planı şimdi dönüp dolaşıp Genelkurmay Askeri Savcılığı'na geldi.

Barkın ŞIK/ANKARA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C