Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır’da 29 Yıllık Sıkıyönetime Devam
11 Mayıs 2010 / 22:10
İşgal altında yaşamayan ancak işgal şartlarında yaşayan Mısır’da parlamento 1981’de başlayan sıkıyönetimin bitişine izin vermedi.

Kahire’de Parlamento binası önünde yapılan gösterilere rağmen, 29 yıldır istisnasız sürdürülen sıkıyönetim, bugün yapılan oylama ile iki yıl daha uzatıldı. 444 üyeli parlamentonun 308 üyesi evet oyu kullanarak yasanın geçmesini sağlarken, yasada tek değişiklik polisin yetkilerinde oldu. Yeni yasa ile polise tanınmış geniş yetkiler bir miktar daraltılarak terörizm ve narkotik ile sınırlandırıldı. Yasa şüpheli görüldüğünde derhal tutuklamayı, beş kişiden fazlasının bir araya gelmemesini ve sivillerin askeri mahkemelerde yargılanabilmesini öngörüyor.

 

Protesto gösterilerine eski BM Atom Enerjisi Kurumu Şefi Baradey’in Ulusal Değişim Koalisyonu üyeleri ile ülkenin en büyük muhalif örgütü olan Müslüman Kardeşler üyeleri katılıyordu. Protestocular “Sıkıyönetim yasasının uzatılması tüm Mısırlıları küçük düşürmekte ve ekonomik sömürü ve siyasi tiranlık altında acı çeken herkesin buna karşı savaşması gerekir” diyorlardı.

 

Müslüman Kardeşler’den parlamento üyesi Saad el-Katatny “Hükümet bu yasanın arkasına gizlenerek tekelci bir siyasi hayat oluşturmayı ve karşıtları dışlamayı hedefliyor” dedi.

 

31 Mayıs 2012 tarihine kadar uzatılan sıkıyönetim, bu yıl Kasım ayında yapılacak genel seçimleri ve 2011’deki devlet başkanlığı seçimlerini güvence altına almaya amaçladığı anlaşılıyor.

 

81 yaşında olan ve sağlık sorunları ile boğuşan Hüsnü Mübarek halen devlet başkanlığı görevini sürdürüyor. Mısır Parlamentosu iki kanatlı bir yapıdan oluşuyor. Bu yapıda yer alan üst meclis Danışma Konseyi, alt meclis de Halk Meclisi adını taşıyor. Kasım ayında yapılacak olan seçimlerde alt meclis üyeleri seçilecek. Devlet başkanlığı seçimlerinde alt meclisten alınacak oylar önem taşıyor. 2005 yılında yapılan seçimlere Müslüman Kardeşler üyeleri bağımsız olarak katılmış ve 88 üyelik kazanmıştı.

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
ADEMOĞLU
15 Mayıs 2010 Cumartesi 18:27
KURTULUŞ
Sevgili kardeşim arif bey. firavunlar varsa musaca duruşlar
sergiliyeçek kardeşlerin var olduğunu birlikte inanıyoruz yeterki
gerçek duruşları srgiliyeçek muvahitler tam zamanının kararını versin.
Rabbim seyyitlerin,islambullilerin,ubehlerin ruhunu taşıyaçak erler
belirlesin.
arif kaya
12 Mayıs 2010 Çarşamba 10:38
firavunlar hala mısırda
mısır krallıkla yönetilseydi bir kıral 29 yıl yönetimde kalabilir miydi? ne yazık ki firavun sedat gitti, geldi firavun mübarek! mısırın hali içler acısı, bir çok müslümanların yaşadığı yerlerde olduğu gibi. bu meclisin hçbir önemi ve hükmü yok. eninde sonunda mısır da düzlüğe çıkacak ama çok can yanacak, çok kişinin ocağına ateş düşecek, çok zaman tüketilecek. seyyid kutub'lara, abdulkadir udeh'lere, zeynep gazali'lere, hasan el-benna'lara ve nice mücahidlere, şehidlere selam olsun.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C