Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran: Belgeler ABD propagandası
30 Kasım 2010 / 14:00
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Wikileaks adlı internet sitesinin açıkladığı ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait gizli belgeleri "propaganda" olarak değerlendirdi.

Wikileaks sitesinde önceki gün açıklanan belgeler arasında Suudi Arabistan ile birlikte bazı arap ülkelerinin Amerika’yı İran’a saldırması yönünde kışkırttığına dair belgeler de bulunuyordu.

 

İran İslam Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, WikiLeaks belgelerinin İran'ın diğer ülkelerle ilişkilerini etkilemeyeceğini ve İran'ın bu belgelere önem vermediğini söyledi.

 

İrna’nın haberine göre, Ahmedinejad, bu belgelerin hukuki bir değeri olmadığını vurgulayarak, "İran ve bölge ülkeleri dosttur. Bu tür arabozuculukların ülkeler arasındaki ilişkiler üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır" diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, belgelerin sızdırılmadığını, belirli aralıklarla organize bir şekilde açıklanmak üzere Amerikan hükümeti tarafından siyasi amaçlarla çıkarıldığını savundu.

 

BBC’de ise Cumhuriyetçi bir Kongre üyesinin, Wikileaks'ın "terör örgütü" olarak tanımlanması çağrısında bulunurken, Amerikan Savunma Bakanlığı, bilgisayar sistemlerini gelecekte bu tür sızıntıları önleyecek şekilde daha güvenli hale getirmek üzere çalıştıkları bildirildi.

 

Wikileaks'ın kurucusu Julian Assange, Amerikalı yetkililerin yaptıklarından sorumlu tutulmaktan korktuklarını öne sürdü.

 

Avrupalı ülkeler, genel anlamda sızdırılan belgeleri eleştirirken Fransa bu belgelerin demokratik makamlara yönelik bir tehdit oluşturduğunu savundu.

 

Pakistan Dışişleri Bakanlığı ise olayı kınarken "hassas resmi belgelerin sorumsuzca ifşa edilmesi" diye değerlendirdi.

 

BBC İran muhabiri James Reynolds'a göre Wikileaks belgeleri bir açıdan İran'a büyük bir hasar verebilir.

 

Nihayetinde ilk kez olmak üzere Arap ülkelerinin ABD'yi İran'a saldırması konusunda aktif şekilde cesaretlendirdikleri anlaşılıyor.

 

Reynolds'a göre bu durum İran hükümetini kaygılandırmış olsa da bunu kamuoyu önünde dile getirmeyecek.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C