Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karzai, ABD’de “Geleceğini” Görüşüyor
11 Mayıs 2010 / 21:02
Dört gün sürecek Amerika ziyaretine başlayan Karzai, ABD Dışişleri Bakanı Clinton ile ortak basın açıklaması yaptılar.

Karzai’nin yaptığı açıklamalar ile gerilen ilişkiler yüzünden ertelenen Amerika ziyareti başladı. Bugün Newyork Times’da yeralan bir makalede, Afganistan’ı dört yol boyunca yönetecek olan ve şu anda alternatifi de bulunmadığı iddia edilen Karzai ile ürkütmeden anlaşılması gerektiği vurgulandı. Karzai ile yolsuzluk ve uyuşturucu trafiği konusunda görüşmeler yapılmasının beklendiği ancak nelerin isteneceğinin hala netliğe kavuşmadığı belirtildi. Aynı makalede, Karzai’nin en çok çekindiği meselenin ise kendi geleceği olduğu, 2011’de çekileceğini açıklayan Amerika’nın ardından güvenliğin kimin tarafından sağlanacağı endişesi içinde olduğu öne sürüldü.

 

Bugün ABD Dışişleri Bakanı Clinton ile kameraların karşısına geçen Karzai ise Clinton’un bu konularda yaptığı açıklamalar ile çok rahatlamış görünüyordu. Clinton, son Amerikan güçleri de çekildikten sonra, uzun bir zaman Afganistan’ın güvenliğini ve kalkınmasını desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi. Bakan, Amerika’nın Afganistan’ı terk etmeyeceğini ve verdiği taahhütleri yerine getireceğini belirtti.

 

Clinton’un konuşması esnasında kahvesini yudumlayan Karzai de Amerika’ya ülkesine yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti. Amerikan askerlerinin özverisi ve Amerika’nın maddi yardımı ile bir çok kazanıma sahip olduklarını, zaman zaman arada bir takım anlaşmazlıklar olabileceğini söyledi.

 

Bu arada BBC’nin sorularını yanıtlayan Uluslararası yardım kuruluşu Kızılhaç örgütü, Afganistan’da Amerika’ya ait bir gözaltı merkezi olduğunu doğruladı. BBC’ye “kara hapis” isimli bir yerde tutuklu kaldıklarını anlatan dokuz eski tutsağın iddialarını örgütün yaptığı açıklamalar böylece teyit etmiş oldu. Kızılhaç örgütü, Amerikalı yetkililerin kendilerine Ağustos 2009’dan bu yana Bagram’daki başka bir tesiste tutulan kişilerle ilgili bilgi verdiği açıklamasını yaptı. Bagram’da tutulan dokuz tutsak BBC’ye, gece gündüz ışığın açık tutulduğu, soğuk hücrelerde tutulduklarını anlatmıştı. ABD ordusu ise böyle bir merkezin varlığını kabul etmiyor.

 

Karzai’nin iple çektiği Amerika gezisi ile aynı anda gündeme gelen “Kara Hapis” konusunun Çarşamba günü gerçekleşecek Obama görüşmesine bir etkisi olmasını ise kimse beklemiyor. Çünkü Afganistan, kendi toprakları üzerinde Amerikan ordusu tarafından  öldürülen siviller için bile çare olamaz iken, Amerikalıların terörist diyerek oraya tıktığı insanları savunmaya hiç gücü yetmeyecektir.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C