Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurtulmuş AKP demokrasisini beğenmedi
29 Kasım 2010 / 14:20
Halkın Sesi Partisi’nin (HAS Parti) ilk kongresini gerçekleştirdi.

Hürriyet-Bülent Sağıroğlu

 

Salonda Nâzım Hikmet’in “Güneşi içenlerin türküsü” şiirinden esinlenen “Güneşe akın var akın, güneşin doğuşu yakın” pankartı dikkati çekerken eşi Sevgi Kurtulmuş ile kurul üyelerini selamlayan Numan Kurtulmuş, Pir Sultan Abdal’ın “Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan” şiirinden mısralar okudu Kurtulmuş kongrede iktidara NATO’nun füze kalkanı projesiyle yüklenerek “Aylar önceden eksen kayması diye köşeye sıkıştırdılar. Bu bizim saflar, ‘vallahi billahi eksen meksen kaymadı’ diye kendilerini ispata kalktılar” dedi.

 

Nerede hesaplaşma

 

Kurtulmuş şöyle konuştu: “Referandumda oylarımızı ‘evet’ diyerek verdik. Nerede 12 Eylül’le hesaplaşma, hani 28 Şubat’la hesaplaşma? Ne oldu Çevik Bir’e? 27 Nisan bildirisini yazanlara ne oldu? Başörtüsü, cemevleri meselesi ortada. Aldıkları oyun hakkını veremediler. Sadece kendilerine demokrat oldular, kendilerine bir başka statüko oluşturdular.”

 

Atatürk Spor Salonu’nda dün binlerce partilinin katıldığı 1. Olağan Kongre’de 233 kişilik kurucular kurulu, yönetim organları ve genel başkan için oy kullandı. Tek liste ile seçimlere giren Numan Kurtulmuş, kongrede kullanılan 210 oydan 207’sini alarak yeniden genel başkanlığa seçildi. 3 oy ise geçersiz sayıldı.

 

SP’den ayrılan çok sayıda ilçe ve belediye başkanının yanı sıra emekli tümgeneral Yalçın Pehlivanoğlu da dünkü kongrede HAS Parti’ye katıldı. Kurtulmuş, Pehlivanoğlu’na 65 kişilik Genel İdare Kurulu’nda yer verdi. Pehlivanoğlu’nun adı, Balyoz Planı’nda fişlenen generaller arasında geçmiş ve adının karşısında “Erbakan’ın ekibinden, Mehmet Bekaroğlu’nun dayısının oğlu” ifadesi yer almıştı. Mehmet Bekaroğlu da GİK’e girdi.

Kılıçdaroğlu tebrik etti.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HAS Parti Genel Başkanlığı’na seçilen Numan Kurtulmuş’u kutladı. Kılıçdaroğlu, kutlama mesajında Kurtulmuş’a ve partinin yetkili organlarına seçilenlere başarılar diledi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C