Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır’da bugün seçim var
28 Kasım 2010 / 15:02
Muhalefetin baskı ve yolsuzluk iddiaları altında seçime giden Mısır’da bugünkü seçimlerin sonucunun ne olacağı da belli sayılır. İktidarın adayının kazanacağı konusunda herkes hemfikir sayılır.

Sistemin kendini müslüman halk nazarında meşrulaştırmasının önemli bir vasıtası olarak gördüğü Müslüman Kardeşler'in seçimlere katılıyor olması, halkın sisteme desteğini sağlamaktan öte bir işe yaramıyor. Mısır’ın iki Meclis’li idari mekanizması içerisinde, alt meclis sayılan Halk Meclis’inin yüzde 20’sine sahip olan Müslüman Kardeşler, gerçek iktidarı temsil eden Şura Meclisi’nde ise herhangi bir üye bulunduramıyorlar. Müslüman Kardeşler idari sistem içerisinde etkisiz bir yerde tutularak idari alana da nüfuz edemiyorlar. Nevar ki yıllardır sistem içerisinde yer edinebilmek için vargücüyle çalışmaya devam eden Müslüman Kardeşler artık İslam’ın gereklerine göre değil, sistemin gereklerine göre hareket etmeye yönelmiş gibi görünüyorlar.

 

BBC Arap Dünyası Uzmanı Magdi Abdülhadi BBC Türkçe servisinin sorularına verdiği yanıtlarda seçimi meşru göstermek için Yönetimin, Müslüman Kardeşler’le anlaştığı yönünde spekülasyonlar olduğunu söylüyor.

 

Abdülhadi’nin BBC’ye verdiği yanıtlar şöyle:

Magdi Abdülhadi: Sonucu önceden belli olan bir seçimin ne anlamı olacağı pek çok insanın aklındaki bir soru. Müslüman Kardeşler, seçimi boykot etmesi için Mısır'daki diğer siyasi aktörlerin baskısı altındaydı. Müslüman kardeşlerin içindeki bazı kadrolar da seçimin anlamsız olduğunu söylüyordu. Ama sonuçta seçime katılmaya karar verdiler. Argümanları da, seçime katılmanın, hatta parlamentoda bir kaç sandalye kazanmanın, toplum önünde aksi takdirde elde edemeyeceğiniz bir görünürlük sağlayacağı.

Tabi tam istedikleri türden bir görünürlük değil ama, hiç görünmemekten iyidir. Parlamentoda bir ünvanınız olur ve medya sizinle konuşur. Devlet medyası değil belki ama diğerleri. Uydudan yayın yapanlar örneğin. Seçime katılan müslüman kardeşler adaylarının hepsine çok fazla şans verilmiyor.

 

İktidarla anlaşma dedikoduları

İktidar partisiyle bir anlaşma yaptıklarına dair dedikodular var. İktidar partisi bu oylamayı gerçek, ciddi bir seçim gibi göstermek istiyor. Bütün diğer partilerin katıldığı büyük bir boykot olsaydı, bunu yapamazlardı. Bir diğer spekülasyon, ya da komplo teorisine göreyse, iktidar partisi, Müslüman Kardeşler'e oylamaya katılmaları ve gerçek bir seçimmiş gibi göstermeleri karşılığında, parlamentoda bir kaç sandalye söz verdi.

BBC Türkçe: Seçim süreci ve sonrasında müslüman kardeşlerle iktidar partisi ilişkilerinde bir kötüleşme beklenebilir mi?

Abdülhadi: Müslüman Kardeşler ve iktidar arasındaki ilişki, Müslüman Kardeşler'in büyük bir sürpriz yaparak parlamentonun beşte birini kazandığı 2005'teki seçimlerden sonra sürekli kötüleşiyor. İktidar partisi o günden bu yana müslüman kardeşleri yıpratma savaşı veriyor. Son bir kaç haftada durum daha da kötüleşti. Oylama öncesi 200'e yakın müslüman kardeşler üyesi gözaltına alındı. Dolayısıyla durum düzeleceğe benzemiyor. Büyük olasılıkla gelecek aylarda daha da kötüleşecek.

 

'Seçim önemli bir gösterge'

Seçimi iktidarın kazanacağı konusunda herkes hemfikir

BBC Türkçe: Bu seçimler, gelecek yılki cumhurbaşkanlığı seçimleri açısından ne ölçüde gösterge olur?

Abdülhadi: İktidar partisinin bu seçimle belirlenecek parlamentoyu kontrol edeceğine konusunda hiç kimsenin şüphesi yok. Cumhurbaşkanlığı adayını gösterecek olan da parlamento. Bu seçimin kendisi önemli, çünkü bir gösterge. Herkesin, Mısır'daki siyasi atmosferi anlamasının bir yolu. Mübarek çok yaşlı, daha ne kadar yaşar kimse bilmiyor. Ülke bir belirsizlikle karşı karşıya. Seçim ve seçim sırasında yaşananlar, ülkedeki siyasetin sıcaklığını ölçme ve Mısır toplumundaki kutuplaşmaları anlama aracı.

BBC Türkçe: Peki Muhammed El Baradey ya da Müslüman Kardeşler'in destekleyeceği herhangi bir adayın cumhurbaşkanlığı şansı var mı?

Abdülhadi: Şu anda çok düşük bir ihtimal gibi görünüyor. Baradey bu yıl başında Viyana'dan Mısır'a döndüğünde bir heyecan yaratmıştı. Ama bu heyecan söndü. Tamamen kayboldu. Anayasal reformlar için kampanya yaptı. Gençler arasında pek çok destekçisi var. Bu seçim için boykot çağrısında bulundu. Ama çağrı, müslüman kardeşler ve seçime katılacak tüm diğer küçük partiler tarafından büyük ölçüde görmezden gelindi. Dolayısıyla, iktidar partisi ya da, Mısır'ı yöneten az sayıda kişinin dışında, ordudan ya da güvenlik kurumlarından bile ciddi bir adayın çıkması ihtimali yok.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C