Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Batı Medyası İslam’ı farklı lanse ediyor'
28 Kasım 2010 / 13:08
İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı İRNA Genel Müdürü Ali Ekber Civanfikr, Batı medyasını, İslam’ı gerçeğinden uzak lanse etmekle suçladı.

Avrupa Kültür Merkezi İstanbul’da dünya haber ajansları toplantısında konuşan Civanfikr “şu anda ve 11 Eylül olaylarından sonra İslam korkusu Batı dünyasında her gün artarak yayılıyor ve aynı ölçüde de kültürler ve uygarlıkların korunması önemi azaldı. Bazı medya organlarında başta Hz. Muhammed olmak üzere dinin kutsal değerlerine yönelik hakaretler ve bazı Avrupalı devletler ve partilerin bu girişimleri desteklemesi, dünyada kaygıları artıran girişimlerdir. İslam korkusu, bu yakınlarda ve özellikle İslam’ın Batı ile ilişkilerinde yaygınlaşan bir terimdir. Batı medyasının İslam’ı gerçekten uzak lanse ederken ‘İslam’ın tüm dünyaya hakim olma çabasındadır’ ve ‘İslami yasalar insan haklarıyla bağdaşmıyor’ ve buna benzer iddiaları ortaya atıyor” dedi.

ali-ekber-civarfikr.jpg

İrna’nın haberinde Civanfikr “Avrupa’da geçen 20 yılda yapılan üniversite araştırmaları, İslam korkusu olgusunun daha açık, daha sert ve daha tehlikeli hal aldığını gösteriyor” dedi.

Batı medyasının bu tutumu, diğer uygarlıklarla mücadele yönünde yapılmış bilinçli bir hareket olduğuna değinen İRNA Genel Müdürü “ne yazık ki zamanın geçmesiyle her gün Batı medyasının haber ve bilgi yayınlaması konusunda profesyonellik, insanlık ve ahlaki ilkelerinden uzaklaştığını görüyoruz” dedi.

Civanfikr “OANA’da (Asya-Pasifik Haber Ajansları Birliği) aktif bir üye olarak arkadaşlarımızın, beşeri uygarlık ve kültürleri korumanın önemli ve şart olduğu hususunda dikkatlerini çekiyoruz ve sağduyu ile Batı medyasının siyasi kasıtlı amaçlarla diğer kültürler ve uygarlıkların imajını zedelemesine izin vermemelerini bekliyoruz. Batı’nın şu anki tutumunun insanlık önünde bir kurtuluş yolu olmayacağı gibi uygarlık ve kültürlerin daha da zarar görmesine yol açacak savaşlar ve çekişmelerin artmasına yol açacağına inanıyoruz” dedi.

Doğu ve Batı arasında ortak bir düşünce noktasına varmak için adilce bir barışın, ortak küresel forumuna dönüşmesi önerisine değinen Civanfikr “insanlık için adil bir barışın sağlanması için çalışmak mümkün. OANA bu çerçevede dinlerin bakış açısından, adil bir dünya barışının unsurlarını, adil bir barışın sağlanmasında kültür ve uygarlığın ortaklığı ve konumunu ve bu konuda uluslar arası uyumunu inceleyebilir” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C