Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lübnan’daki Laikler de rahatladı!
26 Kasım 2010 / 21:00
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Lübnan ziyareti tüm dünyada, özellikle de Batı’da çok dikkatle izlendi. Sohbet ettiğim Ankara’daki Batılı diplomatlar, tahmin edilenin aksine, Erdoğan’ın Lübnan ziyaretinden son derece memnun ifadeler kullanıyorlar.

Üstelik, Erdoğan’ın Lübnan’da verdiği İsrail karşıtı mesajlara rağmen.

 

Hürriyet gazetesinde Zeynep Gürcanlı imzası ile verilen haberde, gerek Washington’da, gerek Avrupa ülkelerinde, hatta İsrail’de, Başbakan’ın Lübnan’a yaptığı ziyaret “Lübnan’da Türkiye etkisinin artması, İran etkisinin artmasından iyidir…” şeklinde yorumlandığı kaydedildi.

 

Yabancı diplomatlar bu yorumu yaparken, Erdoğan’ın gezisini, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yaklaşık bir ay önceki Lübnan ziyaretiyle karşılaştırıyorlar.

 

Lübnan sokaklarında, meydanlarda, Başbakan Erdoğan’ın da Ahmedinejad kadar destek bulması, büyük bir rahatlama yaratmış durumda.

 

Laik Hariri’yi rahatlattı

 

Bir Batılı Büyükelçi’nin şu tespiti ilginç; “Erdoğan desteği, Lübnan’da daha laik çizgide duran Saad Hariri hükümetini de rahatlattı. Erdoğan’ın ziyareti Lübnan’daki laik kesimin, aşırı dinci, Şii Hizbullah’ın Ahmedinejad’ın ziyareti sırasında yaptığı gövde gösterisinin karşılığı gibiydi…”

 

Başbakan’ın Hacı Bektaş’a yaptığı atıf…

 

Başbakan Erdoğan’ın Türkmen köyünde, miting gibi toplantıda yaptığı konuşmayı bitirirken yaptığı atıf da çok dikkatle not edilmiş durumda Batı’da;

 

Başbakan konuşmasını,  Hacı Bektaş Veli’nin “bir olalım, iri olalım, diri olalım” cümlesiyle bitirdi.

 

Erdoğan’ın, konuşmasının en vurucu yerinde atıf için Sunni bir şair yerine, Alevi bir şairi tercih etmesi de, “Türkiye, Lübnan’da tüm kesimlere çiçek atıyor” olarak yorumlandı.

 

İsrail’i rahatsız etmedi

 

Ve Ankara kulislerinden son bir not;

Başbakan, Lübnan’da İsrail’e yüklendikçe yüklendi.

 

Ancak Erdoğan’ın Lübnan ziyareti, sanıldığının aksine İsrail’de çok büyük memnuniyetsizlik yaratmadı;

 

İsrail’den Ankara’ya yansıyan hava şu: “Türkiye ile İsrail’in arası kötü de olsa, Lübnan’da Türkiye etkisi her zaman, İran’ın etkisine tercih edilir…”

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
Adatepeli
27 Kasım 2010 Cumartesi 20:26
Asagida demek istedigim...
CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Süheyl Batum, Antalya İl Örgütü'nü ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

CHP Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Süheyl Batum, "İran'a karşı füze kalkanını biz koysaydık Kelime-i Şehadet getirilerek gösteriler yapılırdı" dedi.
Adatepeli
27 Kasım 2010 Cumartesi 09:18
Altyapi Davos da atilmisti...
Bugünkü görüntülerin altyapisi Davos da "One Minute" le atilmisti...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C