Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sahte komutanı İngilizler getirmiş
26 Kasım 2010 / 16:00
Geçtiğimiz günlerde Taliban komutanlarından biri diye Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin kendisiyle görüştüğü ancak Taliban’la ilgisi olmadığı ortaya çıkan kişiyle ilgili Karzai yönetimi İngilizleri suçladı.

BBC’nin haberine göre, Afganlı yöneticiler, Pakistan’ın Quetta şehrinde bir esnaf olduğu ortaya çıkan sahte komutanı İngiliz diplomatların kendilerine getirdiğini söylediler.

 

İngiliz elçiliğinden ve diplomatlardan ise henüz olumlu ya da olumsuz bir açıklama gelmiş değil.

 

Karzai’nin yardımcılarından Muhammed Ömer Daudzai, Washington Post’a verdiği demeçte bu kişiyi İngilizlerin kendilerine Temmuz ya da Ağustos ayında getirdiklerini söyledi. Daudzai, bu tip şeylerden uluslar arası ortaklarının çok çabuk heyecanlanmaması gerektiğini söyledi ve “Afganlılar bu işi nasıl yapacaklarını bilmektedirler. Biz dikkatle yaparız, sonuç odaklı yaparız ve diğer işlemlere zarar vermeyecek şekilde yaparız” diye de ekledi.

 

İsminin Molla Mansur olarak ve kendisini bir Taliban komutanı olarak tanıtan Pakistanlı esnaf, NATO uçağı ile başkent Kabil’e gitmiş ve orada üç önemli toplantıya da katılmış. Sonradan Mullah Mansur’u tanıyan bir Afganlı bu adamı tanımadığını söyleyince gerçeğin ortaya çıktığı bildirildi.

 

İsmi verilmeyen bir Amerikalı yetkili ise Washington Post’a Mansur’un İngilizlerin adamı olduğunu söylediği kaydedildi.

 

Mansur’la ilgili başka bir teori ise onun Pakistan istihbaratına mensup olduğunu söylüyor.

 

Gerçek Molla Mansur’un ise Taliban yönetimde Sivil Havacılık Bakanı iken, şimdi ise direnişçiler silah temininden sorumlu kişi.

 

Afgan yönetiminin sahte komutan ile temasları ise görüşme düzeyinde değil, sadece kontak kurma şeklinde tanımlanıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C