Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wikileaks gizli Türkiye belgelerini yayınlayacak
26 Kasım 2010 / 12:00
Irak ve Afganistan belgeleriyle gündem yaratan Wikileaks bu kez ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait gizli Türkiye belgelerini yayınlamaya hazırlanıyor.

Belgelerde ABD’nin silah sağladığı PKK’lılara “özgürlük savaşçısı” dediği yazıyor. Türkiye için de “El Kaide’ye yardım ediyor” iddiası var

 

Vatan

ABD yönetimi, “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük istihbarat sızması” olarak nitelendirdiği onbinlerce Wikileaks belgesi nedeniyle zor günler yaşarken yeni ortaya çıkacak belgeler Türkiye arasında büyük bir kriz yaratacağa benziyor. Mısır’da yayınlanan Dar-el Hayat gazetesi’nin ilk ayrıntılarını verdiği yeni sızdırma belgeler ABD Dışişleri Bakanlığı’na ait. Belgelerde Ankara için şok edici “El Kaide teröristlerine yardım” iddiası yer alıyor. Bunun yanısıra ABD’nin PKK’ya yardım ettiğine yönelik Washington ile Türk yönetiminin arasında büyük çalkantı yaratacak belgeler de mevcut.


PKK-ABD ordusu ilişkisi

* 17 Kasım 2004: Bakuba ve Tikrit’te Amerikan güçleri tarafından gözaltına alınan PKK üyeleri için ABD Dışişleri’nin 1979 yılında aldığı “PKK terörist bir örgüttür” kararına rağmen “özgürlük savaşçıları” ifadesi kullanılıyor.

* 25 Şubat 2006: Amerikan güçlerinin Irak’ın çeşitli bölgelerinde PKK üyelerini yakalama imkanları varken bu olanakları kullanmamayı tercih ettikleri belirtiliyor.

* Diğer dokümanlarda Amerikan yönetiminin Irak’ta tutuklanan PKK’lıların serbest bırakılmasına aracılık ettiği belirtiliyor.

* Irak’taki Amerikan güçlerinin PKK’ya yardım için bilerek çok büyük bir silah yığınını örgüt üyelerine bıraktığı belirtiliyor.

* Amerika’nın, PKK’nın Türkiye içindeki operasyonlarına göz yumduğu ifade ediliyor.

Türkiye-El Kaide iddiaları

* 2007 Şubat tarihli bir Amerikan askeri belgesinde Türkiye’nin sınırlarını korumakta yetersiz kalarak Türkiye’de yaşayan Irak vatandaşlarının El Kaide’ye silah, bomba yapmak için malzeme ve mühimmat sağlamasına yardımcı olduğu iddia ediliyor.

* Başka bir belgede Bağdat yakınlarındaki köprülerin teröristler tarafından havaya uçurulmasının Türkiye tarafından finanse edildiği, Türkiye’nin Irak’taki terörist faaliyetler içinde yer aldığı için kınandığı belirtiliyor.


* 2009 Ağustos’unda Irak’ta bir eve düzenlenen baskında teröristlerin üzerinden “Made in Turkey” yazılı tabanca ve mühimmat çıktığı ileri sürülüyor.

* Iraklı direnişçiler tarafından gönderildiği iddia edilen şifreli bir mesajda, “Türkiye’den büyük miktarda su geldi. Dalgalar Bağdat’ı birkaç saat içinde vuracak. Sulama ile ilgilenen kişiler var” dendiği, bunun Türkiye’den direnişçilere büyük miktarda silah getirildiği anlamına geldiği iddia ediliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C