Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan'ı ‘Sultan’ diye karşıladılar
25 Kasım 2010 / 06:10
Başbakan Erdoğan, dün gittiği Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta “Hoşgeldin sultan” pankartlarıyla karşılandı.

Hürriyet

 

Resmi temaslarının ardından Türklerin yaşadığı Kuvaşra Köyü’nde binlerce kişiye seslenen Erdoğan, İsrail’e sert mesajlar gönderdi. Başbakan, miting havasında geçen konuşmasında, “Katillerden tüm yaptıklarının hesabını Allah’ın izniyle soracağız” dedi.

 

Erdoğan’a Beyrut’ta bir grup “Hoşgeldin sultan” diye sevgi gösterisinde bulunurken, başka bir grup ise “Yeni Osmanlıları karşılamayın” diye protesto yaptı. Erdoğan, iki gün sürecek temasları için dün geldiği Beyrut’ta Başbakan Saad Hariri tarafından resmi törenle karşılandı. Havaalanından Cumhurbaşkanlığı’na doğru hareket eden Erdoğan’a büyük bir kalabalık sevgi gösterisi yaptı. Lübnan ve Türkiye bayraklarıyla Erdoğan’ın geçeceği güzergâh üzerinde saatlerce bekleyen Lübnanlılar, “Hoşgeldin Sultan Recep Tayyip Erdoğan”, “Türkiye’nin ve dünyanın lideri” pankartları açtı.

 

Erdoğan’a Ermeni asıllı Lübnanlılar da protesto gösterisi yaptı. Ermeni grup sözde soykırımı protesto ederek, “Yeni Osmanlılar Lübnan’da”, “Yeni Osmanlıları karşılamayın” pankartları taşıdı.

 

Miting gibi okul açılışı

Başbakan Erdoğan’ı, Lübnan’da ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman kabul etti. Yaklaşık 1 saat süren heyetlerarası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Süleyman, 15 dakika baş başa görüştü. Erdoğan daha sonra Türkmenlerin yaşadığı Kuvaşra Köyü’nde miting gibi bir okul açılışı yaptı. “Abdulhamit’in torunları hoşgeldiniz”, “Zor günlerin adamı, hoşgeldiniz” afişleri asan Lübnanlılar, Erdoğan’ı görebilmek için birbirini ezdi. TİKA’nın yaptırdığı okulun açılışı için köy içinde kurulan dev platformun önünde toplanan Türkmenlere Türkçe ve Arapça müzikler dinletildi. Türkmenlere hitap eden Erdoğan’ı dinleyenler arasında Ermeni cemaatinin önde gelen isimleri de yer aldı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C