Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Friedman: Dindar bölgelere ulaşmanın yolu...
24 Kasım 2010 / 06:00
George Friedman, AK Parti’nin başarısının Avrupacılık ve modernizm çekirdeğini korurken, dindar bölgelere ulaşabileceği bir platform oluşturmayı başarmak olduğunu kaydetti.

Star gazetesinde yayınlanan haberde Amerikan istihbarat servisi CIA’e yakınlığıyla bilinen düşünce kuruluşu STRATFOR’un kurucusu ve başanalisti George Friedman Türkiye analizine yer verildi. Gazetenin haberine göre analizde, Türkiye’nin yükselişinin Batı’nın İslam ile ilişkileri yeniden tanımlanmasını beraberinde getirdiğini kaydeden Friedman, AK Parti’nin başarısının Avrupacılık ve modernizm çekirdeğini korurken, dindar bölgelere ulaşabileceği bir platform oluşturmayı başarmak olduğunu kaydetti. Friedman, makalesinde şu görüşlere yer verdi:

BU YÜKSELİŞ BATI’YI TEDİRGİN EDİYOR

“Türkiye önümüzdeki yıllarda en büyük bölgesel güçlerden biri haline gelecek. Türkiye gözümüzün önünde bir dönüşüm geçiriyor. Bu dönüşümle ilgili tartışmaların kalbinde İslam yatıyor. ABD’nin hem Afganistan hem de Irak’ta savaştığı ve İran’la gerginlik yaşadığı bir dönemde bir Müslüman ülkenin tavrındaki değişiklik alarm zillerini çaldırıyor. Ancak bu ABD’nin ötesinde bir durum. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana birçok Türk Avrupa’ya göç etti, ancak yeni ülkelerinde asimile olmadı. Özellikle 11 Eylül sonrası dönemde bu durum Batı’nın Türkiye algısını belirleyen en önemli faktörlerden biri.

Türkiye’nin yükselişinin İslam ilişkilerin yeniden tanımlanmasını beraberinde getirdiği ortada. Yeni bir güç ortaya çıktığında, uluslararası sistemde bir noktaya kadar istikrarsızlık ve tedirginlik oluşuyor. Türkiye’nin halihazırdaki bağlamda yükselişi, bu tedirginliği daha da artırıyor.

LAİKLER ÇARŞAMBA’YI İHMAL ETTİ

İstanbul’da geçirdiğim sürede Çarşamba’yı da ziyaret ettim. İstanbul’da hassasiyetleri ve değerleri itibarıyla Avrupalı olan birçok yer var. Ancak aynı zamanda Çarşamba gibi ya da Anadolu’daki köyler gibi kendilerine güvenleri dikkatten kaçmayacak bölgeler de var. Laikler buralarda yaşayan insanları uzun bir zaman boyunca göz ardı etti ancak o zamanlar geçti. Bu insanları Türk toplumuna entegre etmeden Türkiye’yi yönetmek mümkün değil. Bu gruplar İslam dünyasının büyüyen bir trendinin en canlı örneği.

CHP’NİN YAPABİLECEĞİ ŞEY DEĞİL

Bu ana muhalefet partisi CHP’nin yapabileceği bir şey değil. Parti laiklik çerçevesi içinde Çarşamba’ya ve diğer dindar bölgelere ulaşabileceği bir platform oluşturmayı başaramadı. AK Partinin gücü buradan geliyor: Avrupacılık ve modernizm çekirdeğini korurken, bu insanlara erişmeyi başarıyor. CHP’nin 2002 öncesinde geçerli olan güçlü laiklik anlayışını yeniden yerleştirmesi, AK Parti’nin ise radikal İslamcı bir rejim getirmesi mümkün değil. 

 CHP’nin dindarlara erişmek için bir programı yok gibi görünüyor. AK Parti’nin gündeminde uzlaşma var. Ancak ne gerçek dindarları ne de gerçek laikleri tatmin edebiliyor.

AK Parti’nin gizli bir ajandası olup olmadığı sorusu dış politikayla da bağlantılı. Bu açıdan düşünüldüğünde füze kalkanı konusu çok önemli. Türkiye kalkanın topraklarına yerleştirilmesine karşı çıksaydı, bu özellikle ABD’yle ilişkilerde bir kırılma noktası olabilirdi. Gerçek şu ki, Türkiye denge tutturmaya çalışan bir bölgesel güç.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C