Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabil mi, Londra ve New York mu daha güvenli!
22 Kasım 2010 / 20:00
NATO'nun sivil işlerden sorumlu Afganistan Temsilcisi Mark Sedwill, başkent Kabil'in çocuklar için New York, Londra ve Glasgow'dan daha güvenli olduğunu öne sürdü.

NATO Temsilcisi Sedwill "Kabil ve diğer büyük kentlerde, gerçekte çok az patlama oluyor. Buradaki çocuklar, muhtemelen Londra, New York ve Glasgow'daki çocuklardan daha güven içinde yaşıyor. Afganlar aile odaklı bir toplum." dedi.

BBC’nin yayınladığı haberde Save The Children adlı çocuklara yardım örgütünün, İngiliz diplomatın sözlerinin "yanlış ve yanıltıcı" olduğunu savunduğu bildirilirken Glasgow Belediyesi’nin de kent adlarının geçirilmesinin yanlış olduğunu söylediği aktarıldı.

Save The Children'ın Başkanı Justin Forsyth, bu kıyaslamanın gerçekçi olmadığını belirterek, "Afganistan, dünyada çocuklar için en kötü yer. Her dört çocuktan biri beş yaşına gelmeden ölüyor. Biz Afganistan'daki çocukların ne dediğine kulak vermeliyiz. Geçen yıl çatışmalarda binden fazla çocuk öldü" diye konuştu.

Forsyth şöyle devam etti:

"Ama sorun sadece bombalar değil. Çoğu, ishal ve zatürre gibi önlenebilir hastalıklar ya da yetersiz beslenme nedeniyle günde 850 kişi ölüyor."

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C