Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATO çıkacak ama ABD kalacak
21 Kasım 2010 / 10:31
NATO'nun Afganistan'daki gücünü 2014'te çekme kararı aldı ancak ABD yaptığı açıkamada "Biz kalacağız" dedi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

NATO liderleri, zirvenin ikinci gününde Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'ne (ISAF) katkı veren 20 ortak ülke ve BM, AB ve Dünya Bankası gibi uluslararası örgütlerin temsilcileriyle Afganistan'ı görüşmek için toplandı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, toplantının açılış konuşmasında "Afganistan'daki misyonumuzda bugün yeni bir dönemi başlatıyoruz. Afgan hükümetinin güvenlik konusunda ülkenin tamamında liderliği üstleneceği süreci başlatıyoruz" dedi.

Güvenliğin devrinin ardından NATO'nun Afganistan'a taahhütlerinin devam edeceğini belirten Rasmussen, Afganistan'la uzun dönemli ortaklık anlaşması imzalayarak muharip misyonun tamamlanmasının ardından da bu ülkede kalmaya devam edeceklerini dile getirdi.
Rasmussen, "(Terörle mücadele) görevimizi tamamlayana dek Afganistan'da kalmaya devam edeceğiz" taahhüdünde bulundu.

NATO, 2011'in ilk yarısında başlatacağı güvenliğin Afgan güçlerine devri sürecini kademeli olarak 2014 sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor. Bu süreçte boşa çıkacak NATO askerlerinin bir kısmı Afgan ordusunun eğitimine ve güvenlik zafiyetinin olduğu diğer bölgelere kaydırılacak, bir kısmı da geri çekilebilecek. İkinci yıla uzatılan Kabil bölge komutanlığını Kasım 2011'de tamamlayacak olan Türkiye'nin, bunun ardından Afganistan'da bin 790 olan asker sayısını 700-800'e kadar düşürmesi bekleniyor. Türkiye'nin Afganistan'da muharip askeri olmadığı için güvenliğin Afgan güçlerine devrinden kısa vadede etkilenmesi düşünülmüyor.

ABD: BİZ ÇIKMAYABİLİRİZ

NATO'nun Afganistan'daki muharip güçleri 2014'de çekme kararı almasına karşın, ABD, kendi ordu güçlerinin 2014'den sonra da bu ülkede kalabileceğini bildirdi.

NATO zirvesi için Lizbon'da bulunan, ABD Başkanı Barack Obama başkanlığındaki Amerikan heyetinden bir yetkili, bu ülkedeki ABD operasyonlarının statüsünün değiştirilmesi konusunda karar verilmesi için henüz erken olduğunu, çünkü 2014'teki geçiş sürecinin, ne gibi güvenlik ihtiyaçları doğuracağının henüz bilinmediğini ifade etti.

Yetkili, her bir NATO ülkesinin, Afganistan'daki muharip görevlere son verme konusunda kendi kararını kendisinin alacağını belirtti.

AP ajansı, ABD'nin bu tutumunun, Taliban güçlerine ilerleme şansı verilmemesi isteğinden ve Afgan güvenlik güçlerinin bu ülkede muharip görevleri tam olarak üstlenebilme yeterliliğine ne zaman kavuşacağının bilinmemesinden kaynaklanıyor olabileceği yorumu yaptı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C