Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayrünnisa Gül'e 'örtülü' destek
21 Kasım 2010 / 10:00
Biri çıkıp deklanşörlü örtü icat etse, biz de nerelere çekildiğinin hesabını yapsak!

Esra Elönü-Star

Biri çıkıp örtünün saksıyı sağlama alma sanatı olmadığı üzerine bir baloncuk çizse, biz de içini doldursak!

Ve biri çıkıp örtünün kurgulanmış siyasi yaşı üzerine çocuk başörtüsü geçirmeye çalışanların karşısında, yasağa binaen örtünün serbestliği konusunda önceliğin neresi olduğunu bir cümle haline getirip haykırmayı başarabilse...

Kimse kusura bakmasın azizim, ben Hayrünnisa Gül’ün ilköğretimde örtü serbestliği konusundaki açıklamalarını doğru buluyorum. Bu, ne örtüyü gizli bölmelere ayırıp çözüm noktasında laik zihniyetin çağdaş nakaratlarını tekrarlama heveslisi olduğumu gösterir ne de nabza göre şerbet kurumların şakşakçısı olduğumu ifşa eder. Buyrun dejavu sezonuna alışık olan adamlar! “Ben bu sahneyi bir yerden hatırlıyorum” demeniz için size tazyikle geçmiş dönem dersleri verecek anekdot seli.

İlk konsantre cop siftahını mağdur olan başın üzerinde açan ve o kızları nezarethane turisti haline getiren gaddar çağdaşlık yalakalarının vicdanları iflas ettirip üzerine yönetmelikten fink attıkları zamanlarda, yani şubat sürecinde ilköğretimlerde örtünün serbestliği üzerine konuşulduğunu düşünsenize! Hali hazırda bu zihniyet çocuk copu üretecek kadar tırnak uzatıp bir çocuğun örtünme egzersizlerini derin ve açmaz bunalımlara sürükleyecekti. Şimdi şükür ki o zamanları geçmiş sıfatıyla yad edecek kadar feraha erdik.

KİLİTLER ÇİFT HATLIDIR

Lakin ben bu zihniyetin kurt döktüğü şu zamanlarda ilköğretimlerde örtünün serbestliği konusunda yapılan iyi niyetli çığırtkanlıkların, çözülmesi gereken saha olan üniversitelerdeki özgürlük arayışına kilit vuracağını düşünüyorum. Bu kilitler de bilirsiniz, çift hatlıdır açmaya korkacak olanların alternatif bahanesidir. Tereyağından kılı çekilen kaygan figürler maalesef biz olduk. Böylesine çalkantılı bir süreçte ilköğretimde örtü özgürlüğünü konuşmanın yersizliğini hangi yere koyacağımı bilmiyorum. Bildiğim tek şey şu sebeplerin bir çocukta tezahür edeceğidir...

• Provokasyon tutkalına yapıştırılmak istenen yaşları 12-13 arasında seyreden çocuklar kullanılacak bu ortamın kaymağından emin olan yoğurt güzeli çağdaşlıktan bozma afili suratlar nemalanacak. Bu arada bu bir felaket senaryosu değil oyunculuğundan emin olduklarımızın aşikar atraksiyonları sadece. Kısacası provoskasyon hesabını bir çocuğun başından düşmeye çalışan adaletsiz alışveriş gözümüze sokulacak.

• Henüz yetişkinler bu yasağa laf yetiştiremezken başörtüsü altındaki varlığını sorgulamaya çalışan bir ilköğretim öğrencisi, bu sürece nasıl boy yetiştirsin? Mücadeleyi öğrenme yaşını örtünün altında mı doldursun? Bu süreçte her kafadan gelen gürültüyle örtüye karşı soğuma tehlikesi yaşayacağı aşikar değil mi? Çünkü hoşlandığı ama kullanmayı bilmediği örtüyle başı arasına koca bir özgürlük tartışması mesafe koyacaktır.

• Anlayacağınız asli olan hukuksuz bir yasak üzerine hukuk savaşı verdiğimiz süreçte ilköğretimde örtü özgürlüğü meselesi bir garnitürdür. Tedirgin şeriat güzellerinin çeşniyi genişletmek adına ağızlarında beklettikleri ‘yuhh!’ birikintilerini bir çocuğun başına boca etmesine şimdilik kimse müsaade etmemeli.

• Hadi biz alıştık da bir çocuk masallardan başka hiçbir şeyin alışığı olmamalı. Yeri geldiğinde kalemi kuşanır o süreci de yazarız lakin önce sert kayayı kırıp ardından taşları toplamak lazım. Kısacası yasak sırasına riayet etmek ve özgürlüğün geleceği yerleri sırayla gözetmek gerekir ki bu da ilköğretimde başörtüsü özgürlüğü tartışmalarının şimdilik dil altı edilmesi düşüncesine denk gelir. (Bütün yazdıklarım ‘benceee’dir.)

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
harun uygar
22 Kasım 2010 Pazartesi 23:36
inançsız örtülüler
? anlamadığımız anlıyamadığımız örtüyü takanların ALLAH'ın emri olan baş örtüsünü takmalarına rağmen bu emri yermeleri işte asıl mesele burda ALLAH istiyo diye değil özgürlük yani özgür olduklarını kanıtlamak için veya özgürlüğe vurgu yapmak için başörtüsünü takıyorlar..Bu bir emir oluncada yani başını kapat! diye emir geldiğinde buna cahillik diyorlar bütün mesele bundan ibaret artık siz düşünün gerisini...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C