Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Veto Edilmeyen İsrail OECD’ye Katıldı
10 Mayıs 2010 / 20:14
Türkiye’nin veto etmediği İsrail, birliğe alınmaması yönünde yapılan tüm çağrılara rağmen üyeliğe kabul edildi.

OECD yeni katılımlarla güçlenmeye çalışıyor. Son olarak Slovenya, Estonya ve İsrail’i bünyesine alan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü üye sayısını 31’den 34’e çıkardı. Bu yılın başında Şili üyeliğe kabul edilirken, önümüzdeki dönemde Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya ve Güney Afrika’nın da birliğe alınması planlanıyor.

 

OECD genel sekreteri Angel Gurria “Global ekonomik yapı içerisinde önemli rolü artan OECD’nin daha çoğulcu ve açık olmasına İsrail’in katkı yapacağını” söyledi.

 

OECD üyeliği daha çok sembolik özellik taşırken, İsrail’e sağlayacağı katkı kredi alabilirliğini kolaylaştırmaktan öte olmayacak. El jezire’nin haberine göre, üyelerden üçü, İsviçre, İrlanda ve Norveç, İsrail’in kabul aşamasında verdiği ekonomik veriler konusunda endişelerini belirttiler.

 

Filistinlilerin yaptığı protesto gösterilerine rağmen OECD, İsrail’i bünyesine almakta bir beis görmedi. Ayrıca İsrail’i veto etme hakkı olan Türkiye’ye, hem ülke içinden hem de Arap ülkelerinden yapılan “bu hakkı kullan çağrısı” Türkiye’de yankı bulmadı. OECD üyeleri arasında ve üyeliğe kabul edilmesi planlanan ülkeler arasında halkı Müslüman tek ülke Türkiye bulunuyor.

 

İsrail’i veto etmeyerek OECD’ye kabulünü sağlayan Türkiye, “one minute” ile başlayan İsrail karşıtlığı-Arap dostluğu politikasına şimdilik ara vermiş gibi görünüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C