Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Carter: İsrail ve Arap devletleri Hamas'a karşı Fetih'i güçlendiriyor
20 Kasım 2010 / 20:36
ABD eski başkanı Carter, El Fetih'in İsrail ve Arap devletleri tarafından Hamas'a karşı güçlendirildiğini söyledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika eski başkanı Jimmy Carter, İsraille bazı Arap ülkelerinin, Gazze'de fiili olarak yönetimde bulunmasına rağmen Hamas'a karşı Fetih yönetimini desteklediklerini ve ona karşı güçlenmesini istediklerini ifade etti.  

El-Cezire televizyonuna dün demeç veren Carter, devam eden Gazze kuşatmasını kınayarak, kuşatmanın dünyada insanlığa karşı işlenmiş en barbar ve en iğrenç hak ihlali olduğunu söyledi.

2006 yılında nezih bir şekilde yapılan seçimleri kazanan Hamas'a baskı kurmak amacıyla vekillerin İsrail tarafından tutuklandığına ve bir kısmının sürgün edildiğine dikkat çeken Carter, İsraillilerin barış içinde yaşamaları için öncelikle Filistinlilere güvenliğin sağlanması gerektiğini söyledi.

Carter "Üzülerek belirteyim ki bugün dünya Gazze kuşatmasını sadece seyrediyor. Bu durumu tamamıyla içselleştirmiş ve bu zulmü kabul etmiş görünüyor. İşgal rejiminin inşaat malzemelerinin girişine izin vermemesi yüzünden bugün Gazze'de 40 bin öğrenci ayağını atabileceği bir okuldan maalesef mahrumdur." şeklinde konuştu.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
arif kaya
20 Kasım 2010 Cumartesi 21:13
emekli olunca böyle konuşulabiliyormuş demek
bizzat görev başında bir ABD başkanı olsaydı böyle konuşmazdı tıpkı şu an zavallı ve zalim Obama gibi, böylelerine karakolda doğru söyle mahkemede şaşar demişlerdir, bu sözler doğru ama bir yaptırımı ve anlamı yok ne yazık ki carter emice, 4 yıllık iktidarınız boyunca siz ne yaptınız diye sormazlar mı adama, hadi canım sen de.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C