Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘İnsan Hakları’ ve Veda Hutbesi ayrılığı
20 Kasım 2010 / 14:00
Batının ürettiği ve dünyaya pazarlamaya çalıştığı batıl değerlerden biri olan ‘insan hakları’ kavramı, batının insanı temel alan ve onu bizatihi değer sayan anlayışının ürünüdür.

İnsanı merkeze alan, onu her şeyin üzerinde tutan ve tüm arzularını doğal sayan Batılı anlayış bunun formülasyonunu insan hakları şeklinde yapmış ve bu alana herhangi bir müdahaleyi de haram saymıştır. Bu nedenle insan hakları kavramı ‘özgürlük’le de son derece ilintilidir. Gerek dinsel sapkınlıklar, gerek cinsel sapkınlıklar, tamamen bu anlayış içerisinde makul addedilmektedir.

 

Bu bağlamda İslam’ın insanı kul sayan ve Allah’ı merkeze alan anlayışı ile insan hakları kavramının biraraya gelmesi ve birbirinin içindeymiş gibi değerlendirilmesi oldukça hatalı bir okumaya işaret etmektedir. Kullar arasındaki farkın ancak takvada olduğunu İslam bize bildirmektedir. Bunun dışında gayrimüslimler ile müslümanlar arasında herhangi bir ‘eşitlik’ olamayacağı da açıktır.

 

Bu sebeplerle, Peygamber Efendimizin Veda Hutbesinde irad edilenler ile insan hakları anlayışı arasında Hak ile Batıl ayrımı bulunduğunun altının çizilmesi gerekmektedir. İkisi arasında herhangi bir bağlantıdan söz edilemeyeceği gibi, farklılıkların netleştirilmesi ve Batıl olanın Hak adı altında Müslümanlarca farkında olmadan kabul edilmesinin önlenmesi son derece önemlidir. Müslümanların bu konularda çok dikkatli olması inançlarının gereğidir.

 

Son zamanlarda yapılan birtakım değerlendirmelerde Veda Hutbesi’nde ‘insan hakları’nın temelleri olduğu iddiaları savunulmaktadır ki bunun gerçekle ilgisi bulunmamaktadır.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C