Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘ABD, AKP’yi çok şımarttı’ya tepki
20 Kasım 2010 / 13:00
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Eric Edelman’ın, Başbakan Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarına yönelik, “ABD, AKP’yi çok şımarttı. Washington, AKP hükümetini şımartmaktan vazgeçmeli, CHP’ye bakmalı” şeklindeki söz

HÜRRİYET

 

“Edelman’ın Başbakanımıza ve Ak Parti iktidarına yönelik provokatif değerlendirmeleri ve açıklamaları belli çevrelere mesaj gönderme niteliğindedir” diyen Çelik, Edelman’ın Türkiye’nin iç siyasetine yönelik yaptığı değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını savundu. Çelik, Edelman’ın sözlerini, “İktidarımız döneminde demokratikleşme, temel hak ve hürriyetlerin güçlendirilmesi, AB üyelik süreci ve serbest piyasa ekonomisi alanında kaydedilen büyük ilerlemelere karşı bir tutum” diye yorumladı.

 

Çelik: Kınanmalı

 

“Edelman’ın, Türk iç siyasetinde taraf olarak, kendi temsil ettiği zihniyeti Türk iç siyasetinde bir muhalefet partisinin destekçisi olarak konumlandırması manidardır” diyen Çelik, şöyle konuştu: “Söz konusu kişinin ülkemizde devam etmekte olan önemli hukuki süreçler tam bilgi sahibi olmaksızın, konunun bir tarafıymış gibi açıklamalarda bulunması da yadırganmıştır. Bunu bir adım ileri götürerek açıkça askeri darbe savunuculuğu yapması ise kınanması gereken bir durumdur. Edelman askeri darbe savunusu yapmakla, aslında vatandaşı olduğu ABD’nin temel demokratik değerleriyle çelişen, ayrıca tüm değerleri dışlayan bir tutum sergilemiştir.”

 

Siyasi ve ahlaki tehlike

 

ABD’deki muhafazakâr düşünce kuruluşu Dış Politika Girişimi’nin yıllık konferansında Ortadoğu’ya yönelik bir panelde konuşan ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, yargı, medya ve ordunun saldırı altında olduğunu ifade etmişti. Edelman şunları söylemişti: “AKP hükümetini şımart-maya son vermemiz gerektiğini düşünüyorum. AKP’nin, ABD için, ABD’nin AKP’ye olduğundan daha fazla önem taşıdığına inanmalarına izin vererek kendimiz için büyük siyasi ve ahlaki bir tehlike yarattık. Bu saçmalık çünkü bir dizi konuda Türkiye kesinlikle ABD’nin desteğine ihtiyaç duyuyor.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C