Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sarkozy: “Biz Fransa’da İslam değil, Fransız bir İslam istiyoruz”
19 Kasım 2010 / 21:11
Hükümet değişikliğinin ardından ilk kez kameraların karşısına geçen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, oluşturduğu yeni kabineyi ve öncelikli reformları anlattı.

TARAF

Hükümet değişikliğinin ardından ilk kez kameraların karşısına geçen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, oluşturduğu yeni kabineyi ve öncelikli reformları anlattı. Açılımdan döndüğü eleştirilerini reddeden Sarkozy, aylar öncesinden ilan edilen yeni kabinede beklenenden daha az sürpriz olduğunun altını çizdi.

Değişen dünyaya ayak uydururken ulusal değerleri korumanın gerektiğini ve yabancıların bu değerlere uyum sağlaması gerektiğini de anlatan Sarkozy, göçmenlere yönelik sürdürülen sıkı politikadan dönülmeyeceğini söyledi.

Sarkozy, Fransa’nın göç akımlarını yönetmekte başarılı olamadığı takdirde entegrasyon sisteminin “adeta çökeceğini” öne sürerek “Fransa’da Müslümanlar için ibadet yerleri var ve olmalı, ancak bu ülkede minare ve ezan yok. Biz Fransa’da İslam değil, Fransız bir İslam istiyoruz” dedi.

Sarkozy, tartışma yaratan Roman meselesine dair herhangi bir etnik grubu işaret etmediklerini, kamusal veya özel mülkleri izinsiz işgal eden “seyahat insanlarını” tahliye etmeyi amaçladıklarını savundu. Sarkozy son olarak hicaba da göndermede bulunarak “Örneğin bu ülkede tutsak bir kadın görmek istemiyoruz, bu cezaevi tekstilden bile olsa” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C