Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Keşmir’de protestolar sürüyor
19 Kasım 2010 / 10:36
Uzun yıllardır Hindistan işgali altında olan Keşmir'de Kurban Bayramı'nda da protesto gösterileri düzenlendi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Keşmir'in bağımsızlığı için mücadele veren Keşmirli Müslümanlar kurban bayramı namazının ardından Keşmir'in bütün meydanlarını doldurarak büyük bir protesto gösterisi başlattı.

Hindustantimes'ın haberine göre bayramın ikinci gününde de bağımsızlık gösterilerine devam eden Keşmirlilere karşı Hind polisi orantısız güç kullanarak eylemcilere gaz bombası atması attı.

Hindistan güvenlik güçleri Keşmirli gençleri protesto eylemi yapmaya sevkettiği için bazı liderleri gözaltına aldığı bildiriliyor.

Keşmir bağımsızlık hareketi liderlerinden Yasin Malik kurban bayramı dolayısıyla yaptığı konuşmada, Keşmir halkının mücadelesinin Keşmir'in özgürlüğüne kadar kararlılıkla süreceğini belirtti.

Geçtiğimiz Haziran ayında Keşmirli bir çocuğun Hind polisi tarafından katledilmesinin ardından düzenlenen protesto gösterilerinde toplamda 100 kişi öldürülmüştü.

Öte yandan Hind destekli Keşmir yönetimi Keşmir'in bağımsızlığını isteyen Syed Ali Geelani, Mirwaiz Umar Farooq ve Shabir Shah'ı ev hapsinde tutmaya devam ediyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C