Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cihan Aktaş daveti kabul etmedi!
19 Kasım 2010 / 10:30
Avrupa Yazarlar Parlamentosu’nun düzenlediği toplantıya davet edilen Cihan Aktaş, toplantıya V.S. Naipaul isimli yazarın onur konuğu olarak davet edildiğini öğrenince, kendisi katılmama kararı aldı.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle 25-27 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek Avrupa Yazarlar Parlamentosu'nun toplantısının onur konuğu İslam'a ve '3. Dünya' ülkelerine ilişkin tahkir edici söylemleriyle tanınıyor.

 

Kendisinin de yazarlık yaptığı Dünya Bülteni sitesine toplantıya katılmama gerekçesini açıklayan Cihan Aktaş şunları söyledi:

 

"Avrupa Yazarlar Parlamentosu toplantısına katılmayı severek kabul ettim ben, konu ilginçti çünkü: Dijital çağda edebiyat. Onur konuğunun kim olduğunu dün, Hilmi Yavuz'un yazısını okuyunca öğrendim. V.S. Naipaul. Doğrusu, Naipaul herhangi bir yazar olarak çağrılı olsaydı, yine de katılabilirdim toplantıya. Ancak "onur konuğu", farklı bir mesaj bildiren, beni de yazar olarak, Müslüman olarak bağlayan bir sıfat. 17. Yüzyılda Hindistan'da gerçekleşen, sayısız insanın ölmesine sebep olan Babür Camisi'nin bombalanması hadisesinden  "yaratıcı tutku" ( creative passion) diye bahseden bir yazarın onur konuğu olması bana ağır gelir. Her şeye rağmen edebiyat demiyorum, edebiyat benim için çok önemli olduğu halde.

Doğrusunu isterseniz, onu çağıranlar da Naipaul'u iyi tanımıyorlar gibi geldi bana, aksi halde davet ederken iki kez düşünürlerdi.  Naipaul'un yazar olarak sahip olduğu konumu Hilmi Yavuz yazısında çok güzel anlatmış. Yavuz'un atıfta bulunduğu Rana Kabbani de Avrupa'nın Doğu İmajı isimli, benim de yazılarımda sıklıkla atıfta bulunduğum kitabında Hindistan kökenli Naipaul'un İslam'a yönelik yabancılaşmasını ayrıntılı olarak tasvir ediyor. Naipaul'da, büyükbabası Hindistan'dan Trinidad'a sözleşmeli işçi olarak göç etmesinden ileri gelen bir yabancılaşmış göçmen hissiyatı vardır. Eserleri, kökeni üzerinden İslam'a da kendini uzak tutarak bakmak için sebepler aradığını gösteren ayrıntılarla doludur. Bu ayrıntılarda öne çıkan tiksinti bazen insanı dehşete düşürtecek boyutlara ulaşır. İslam'dan "bir yenilgi", "öfkeli bir düşüş" olarak söz eder, aslında İslam'da salt olumsuzluk gördüğü söylenebilir. O'nun bakışları dolaştığı Müslüman ülkelerde oryantalist imgelere düşkün Batılı okuyucunun kanını donduracak ayrıntıları bulmaya ayarlıdır sanki.  Naipaul'un eserlerini, göçettiği ve yurtlanmaya çalıştığı Batı kültüründe edebiyatta bir yere varmak için kendi kendini sömürgeleştirmeye açık bir zihin yapısıyla kaleme aldığını düşünüyorum."

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C