Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fethullah Gülen’in ilginç! bayram tebriği
18 Kasım 2010 / 17:27
Zaman gazetesinde Fethullah Gülen’le ilgili haberler günlük olarak yayınlanmaya devam ediyor. Dünkü Liberal-Solcu övgüsünün ardından Zaman’ın bugünkü haberinde Fethullah Gülen’in ‘gurbette’ yaşadığına vurgu vardı.

Toplumun benliğinde ‘gurbetçi’ olmanın ne anlama geldiği keşfedilmiş olacak ki, Amerikan karşıtlığının Türkiye’deki artışıyla birlikte okyanus ötesi ve Pensilvanya kelimeleri yerine şimdi de bu kelime deneniyor gibi görünüyor.

 

Haberin içinde, Fethullah Gülen’in ‘bayram’ tebriği ise aynen şöyle veriliyor:

 

''Devlet ve hükümet erkânından bütün resmî-sivil hizmet kuruluşlarının mensuplarına ve milletimizin her ferdine kadar, herkesin bayramını en içten dileklerimle kutluyor ve Allah'tan, bu millete her zaman en güzel bayramları nasip etmesini niyaz ediyorum.''

 

Müslümanlara ait bir bayram için, Müslümanlarla savaş halinde olan Amerika Başkanı Obama bile müslümanlar ifadesini kullanırken Gülen’in ne İslam, ne de ümmet vurgusu yapmadan Devlet erkanını ve bu milleti kutlaması bir müslüman cemaat lideri tarafından yapılan bir tebrik olarak oldukça ilginç! görünüyor.

 

Düşünmenin erdeminden bahsettiği anlatılan haberde Gülen’in milliyetçi vurguları da dikkat çekiyor. Haber şöyle veriliyor:

 

“Birkaç asırdır Türk milletinin milli kültür ve mana köklerini teşkil eden İslam dinamiklerine dayalı bir düşünce sistematiğini geliştirememesinden yakınan Hocaefendi, Türk insanının bütün olumsuzlukları aşarak kendi kaynaklarından beslenen düşünce sistemi geliştirmesini arzu ettiğini kaydetti. Milli düşünce ve milli muhakemenin bir toplum için büyük önem arz ettiğini vurgulayan Gülen, ''Bir düşünce sistemi ancak milletin kendi aklından, kendi vicdanından ve kendi his âleminden kaynaklandığı ölçüde, o milletin his birliği, mantık birliği, muhakeme birliği ve beraberce yaşama suhuleti tahakkuk edilebilir.''

 

Müslümanlar için önemli olanın, ‘Tevhid’e inanan insanlardan oluşan ‘ümmet’in birliği olduğunu tekrar, üzerine basarak, hatırlatmak istiyoruz…

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
yusuf haksözlü
19 Kasım 2010 Cuma 10:10
kürdi
birde "Said-i Kürdi''yi "Said-i Türk"i yapabilselerdi ;keyiflerine diyecek olmazdı.Belli mi olur belki onuda başarırlar(!)onlar için ne olmaz olmazki.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C