Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batı’nın büyük! Lizbon buluşması yarın
18 Kasım 2010 / 15:30
Cuma günü Portekiz’in başşehri Lizbon’da başlayacak NATO konferansı uzun süredir Türkiye gündemini ‘Füze Kalkanı’ dayatması yüzünden meşgul ediyor. Ancak NATO’nun tek gündemi bu değil.

Türkiye’yi Abdullah Gül başkanlığında bir heyetin temsil edeceği toplantılarda yeni Stratejik konsept çerçevesinde NATO’nun yapılanması gözden geçirelecek ve uluslar arası işbirliği derinleştirilmeye çalışılacak.

 

Füze savunma sistemi üzerinde ısrarla durularak, gelecekte daha büyük ‘ihtiyaç’ haline geleceği savunulurken NATO’nun Avrupa Birliği ve Rusya ile ilişkileri de ele alınacak.

 

Afganistan

 

Batı’nın NATO şemsiyesi altında topyekün saldırdığı Afganistan’da yaşadığı başarısızlık da Lizbon’un diğer önemli gündem maddesi.

 

Taliban’la uzlaşma arayışları ile birlikte Afgan güçlerine devredilecek güvenlik konusu, Afgan güçlerinin eğitimi konuları tartışılacak.

 

Rusya’nın da NATO’ya destek vermeye başlamasıyla birlikte NATO ülkeleri Afganistan’dan 2011-2014 arası kademeli tahliye çalışmalarına ağırlık verecek. Afganistan üzerinde emelleri bitmeyen Rusya’nın da bu desteğin karşılığında NATO’dan farklı talepleri olacağı düşünülüyor.

 

NATO’nun önemli buluşmalarından biri olacak olan Lizbon konferansında NATO’nun 21. yüzyılda oynayacağı rolün tanımlanması bekleniyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C