Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Genç Birikim'in Kasım sayısı çıktı
18 Kasım 2010 / 11:11
Kapağında ‘Füze Kalkanı kime kalkan olacak’ sloganı ile çıkan Genç Birikim dergisinin Kasım sayısında gündem, AKP kanalıyla Türkiye’de uygulanmak istenen ‘Füze Kalkanı’ projesi oldu.

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Ali Kaçar, “Füze Kalkanı ve Türkiye” başlıklı yazısında Türkiye topraklarına yerleştirilmek istenen NATO füzelerinin gerçek nedenini irdeliyor.

 

Türkiye’nin Amerika ve NATO ile İkinci Dünya Savaşından sonraki ilişkilerinin kısa bir tarihi geçmişi ve Füze Kalkanı Projesi’ni anlattığı yazısında Kaçar “Füze kalkanı, Türkiye’nin başına geçirilen yeni bir çuvaldır. Bu çuval, Özel Harp’çilerin başına geçirilen çuvala da benzemeyecektir. Bu çuval, Türkiye’nin yarınlarını etkileyecek, geleceğini karartacak ve gelecek nesillerinin alınlarına sürülecek bir kara leke olarak kalacaktır. AKP hükümeti kanalıyla Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alacak bu vahim tuzağa insani değerlerini henüz kaybetmemiş herkesin yüksek sesle itiraz etmesi ve karşı çıkması gerekmektedir. Sesini çıkartmayanlar, olayın henüz farkında olmayanlar için 21 Kasım, artık çok geç olacaktır!” diyor.

 

Derginin yazarlarından Süleyman Arslantaş “Türkiye ve İran’ın İstikrarı Bölgenin Geleceği İçin Elzemdir” başlıklı yazısında; İran ve Türkiye’nin neden birlikte hareket etmesi gerektiği stratejik açıdan izah edildikten sonra, “Amerika’nın NATO Konsepti içerisinde hazırladığı Füze Kalkanı Projesi’nin Türkiye ve İran’ın ilişkilerine zarar vermeden geçiştirilmesi en önemli problem olarak önümüzde durmakta. Bir taraftan Türkiye ve İran bu problemi suhuletle halletmeye çalışırken, diğer yandan da nasıl Amerika ve müttefikleri çeşitli hesaplar yapıyor iseler, bölgenin güçlü olan bu iki ülkesinin de işgal sonrası bölge istikrarı ve kardeşliği için projeler üretmelerinin tam zamanıdır. Dilerim her iki ülke de tarihi sorumluluklarını ihmal etmezler…” temennisini dile getiriyor.

 

Şahin Özdaş “El-Küfrü Milletün Vahidah” başlıklı yazısında; “Kâfirlerin ve öne çıkardıkları rejimlerinin geçmiş tarihlerinin, vahşet, katliam, soykırım ve tüm insanlık suçlarının tarihi olduğunu anlattı. Özdaş, ırkları, renkleri ve dilleri ne olursa olsun kâfirlerin İslam dinine göre bir tek millet sayıldığını vurguladıktan sonra Müslümanların dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

 

Erdal Bayraktar’ın “Angaje Olmak” başlıklı yazısında; Türkiyeli Müslümanların içinde bulundukları durum anlatıldıktan sonra şöyle deniliyor; “Referandum tartışmaları Müslümanların değer ve ilkeler açısından büyük bir savrulma içinde olduğunu gösterdi. Gündelik politikalara ve seküler siyasete angaje olmanın nasıl bir sapma oluşturduğuna şahit olduk. Değer ve ilke merkezli, reel hayattan kopmadan nasıl bir müslümanca yaşam ve İslami Hareket oluşturacağımız konusu üzerinde yeniden düşünmek zorundayız.”

 

Celal Sancar’ın Amerika’nın Sesi’nden aktardığı; “Adalet Yok ki Çocuklar İçin de Olsun” ve İsmail Ceylan’ın “The Economist dergisinden alıntıladığı; “Türkiye Özel Raporu” adlı çeviriler okuyucunun istifadesine sunuluyor.

 

Fazlı Bilir’in “Ortadoğu’nun Önemi”, Tevfik Uğur’un “Namaz ve Orta Namaz”, Hayriye Bican’ın Hac Günleri, İdris Gökalp’in “Ey Yavrucuğum”, Ubeydullah Toprak’ın “Gayri Metluv Vahy Meselesi Üzerine”, Muhammed Mahi Münir’in “Ergenlik Dönemi”, Abdullatif Mermer’in “Feeyne Tezhebun/Nereye Bu Gidiş?”, Ali Kaçar’ın “Namazın Bireysel ve Toplumsal Hayattaki Fonksiyonu-II”, Merve Sağlam’ın “İslam’da Kadının Yeri”, Nazife Acısu’nun “Halife Hz. Osman Dönemi-I” ve Fatih Pala’nın “Ertelenmişlikler” başlıklı yazıları ilgiyle okunmaya değer diğer yazılar.

genc-birikim2.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C