Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP Genel Başkanı İstifa Etti
10 Mayıs 2010 / 17:22
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bugün saat 13:30’da CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısı ile CHP Genel Başkanlığı’ndan istifa ettiğini açıkladı.

6 Mayıs gecesi bir internet sitesinde, bir kadın ile erkeğin uygunsuz gizli kamera görüntülerinin bulunduğu bir video yayınlanmış, görüntülerdeki kişinin Deniz Baykal olduğu öne sürülmüştü. Bir çok internet sitesinde yayınlanan ve Türkiye gündemine oturan video, 8 Mayıs tarihinde 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararı ile yayını yasaklandı.

 

Dört gündür konuyla ilgili sessizliğini koruyan Deniz Baykal’ın bugün bir açıklama yapması bekleniyordu ancak istifası küçük bir ihtimal olarak görülüyordu. Bu yüzden Baykal’ın istifası başta CHP olmak üzere bütün kesimlere sürpriz oldu.

 

Baykal yaptığı konuşmada video görüntülerinin bir komplo olduğunu ve son iki hafta içinde hazırlandığını iddia etti. Baykal “Ana muhalefet liderine yönelik bu kadar kaba ahlaksızlık, bugünlerde iktidarın onayı olmadan gerçekleştirilemez. Komployu ayıplar gibi yapanlar, aslında bizzat ayıbı işleyenlerdir.” dedi.

 

“Bu bir vazgeçiş ya da kaçış değildir, bu komplo hükümetin Anayasa görüşmelerine karşı partimin direnişe geçtiği bir döneme denk gelmiştir” diyen Baykal “Bunun hedefi bir kişi değil, onun çok ötesinde CHP’nin neredeyse tek başına yürüttüğü cumhuriyete demokrasiye hukukun üstünlüğüne sahip çıkan, sivil diktaya verdiği mücadelesi” olduğunu öne sürdü. Baykal konuşmasını “Ben sizlere hakkımı helal ediyorum, siz de hakkınızı bana helal ediniz." diyerek bitirdi.

 

Konuşmanın en ilginç kısmı ise “ABD'den Pensilvanya'dan aldığım destek mesajlarının samimiyetine inandığımı söylerim” cümlesi oldu. Bu cümle, komplo iddiasının arkasında Fethullah Gülen’in olmadığı mesajı verilmek isteniyor şeklinde yorumlandı.

 

1938 doğumlu olan Deniz Baykal, 1973 yılında ilk defa Antalya’dan CHP milletvekili seçilerek siyasete atıldı. Üç defa bakanlık görevinde bulunan Baykal, ilk kez 1992 yılında CHP Genel Başkanı seçildi. Daha sonra 1995, 1998, 1999, 2000, 2003, 2005, 2007 ve 2008 yıllarında yapılan olağan ve olağanüstü CHP kongrelerinde üst üste genel başkanlığa seçildi. Deniz Baykal, 22-23 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan CHP kurultayına da katılmayacağını ifade etti.

 

Siyasette bir kişiyi istifaya zorlamak için bu tür gizli kamera görüntüleri çok yaygın olarak kullanılıyor. Ancak bu yaklaşımlar tamamen gayri ahlaki davranışlardır. Bu tür konularda İktibas’ın yaklaşımı da ancak Kur’an’ın emri doğrultusunda “Ey iman edenler! Zandan çok kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin gizli yönlerini araştırmayın.” (Hucurat 49/12) olmuştur. Görüntülerin gerçek olup olmaması veya kime karşı yapıldığı bir önem taşımamaktadır. Böylesine alçaltıcı bir yaklaşıma 28 Şubat’ta bütün Türkiye şahit olmuştu. Bu tür yaklaşımların, ayrıca sözkonusu videonun da yayınlanması ve yaygınlaştırılmasının da İslami bir tavır olmadığına inanıyoruz.

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
Feyza
11 Mayıs 2010 Salı 00:10
Kur'ani terbiyenin örnegi
Hem bu haberiniz, hem de Mustafa Atav'in bu konuyu degerlendirdigi yazi, Iktibas'in cizgisinin ne kadar dogru oldugunu gösteriyor. Sadece Allah'in rizasini baz alan bir dünya görüsü böyle bir konuda adil yaklasabilir.
kayserili
10 Mayıs 2010 Pazartesi 19:23
hayırlı olsun
hayırlı olsun diyecem ama bunun altında başka işler vardır baykalı postaladılar yerine daha beteri gelir eminimki bence bunların altında çok değişik oyunlar yatıyor...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C