Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ‘Füze Kalkanı’na karşı çıkamıyor!
16 Kasım 2010 / 22:30
Türkiye’ye dayatılan ‘Füze Kalkanı’ projesinde Türkiye’nin ‘hayır’ diyemeyeceği ve bir takım şartlar öne sürerek projeye izin verileceği tahmin ediliyordu.

Beklenen durum gerçekleşmeye başladı. İran ve Suriye adı anılmadan sistemin konuşlanmasına izin verileceği belirtilirken komutanın da Türkiye’ye verilmesi isteniyor. İsrail’i koruma projesi olarak da adlandırılan ‘Füze Kalkanı’ için Türkiye’nin olmasını istediği şartların yerine getirilmesi de projenin arkasında yatan planı değiştirmeyeceği gibi, Müslümanlarca kabul edilmesi de mümkün görünmüyor.

 

Konuyla ilgili bugün Taraf gazetesinde çıkan haberde Başbakan Erdoğan, füze kalkanı projesinde komutanın Türkiye’de olmasında ısrarlı olduğu: ‘Topraklarımızda böyle bir şey düşünülüyorsa, komutası da kesinlikle bizde olmalı’ dediği kaydedildi.

Haberde şu ifadelere yer verildi: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19-20 kasımda Lizbon’da yapılacak NATO Zirvesi’nde gündeme gelecek füze kalkanı hakkında net konuştu. Erdoğan, “Topraklarımızın genelinde böyle bir şey düşünülüyorsa kesinlikle komuta bize verilmeli, aksi takdirde böyle bir şeyin kabulü mümkün değil” dedi.

 

Obama’yla görüşmede de konuşuldu

 

Başbakan Erdoğan, Bangladeş dönüşünde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın toplantısı düzenledi. Ardından soruları yanıtlayan Erdoğan, bir gazetecinin, “Obama’yla olan görüşmenizde füze kalkanları konusu gündeme geldi mi” sorusuna, “Şüphesiz geldi” yanıtını verdi.

 

Erdoğan, şunları söyledi: “Kendileri bu konuyla ilgili zaten belli bir noktaya da gelinmesi hasebiyle, sordukları soruya, daha önce buradan da hareket ederken söylediğim gibi, aynı şekilde değerlendirmemi kendilerine bildirdim. ‘Bu noktalardaki hassasiyetiniz, bizim de hassasiyetimiz olacaktır’ dedik. Tabii, bu işin ana merkezini NATO teşkil ediyor. NATO kapsamı içerisinde, NATO’nun bir üyesi olarak şüphesiz ki bu kapsamda atılacak bir adım.

 

Ve bu işin komutasının kime verileceği hususu. Ki bunun özellikle topraklarımızın genelinde böyle bir şey düşünülüyorsa zaten kesinlikle bu bize verilmeli, aksi takdirde böyle bir şeyin kabulü mümkün değil.

 

Ülke adı verilemez

 

Bir diğeri ise asla herhangi bir ülke adı burada belirtilemez. Tabii yerleşim noktası bunların, çok çok önemli. Ve serpilme denilen konu çok çok önemli. Bu serpilme nerede olacak, nasıl olacak, bu önemli. Hangi irtifada olacak, bunlar önemli. Bütün bunların zaten teknik kadrolarımız üzerinde çalışmalarını yapıyorlar. Silahlı Kuvvetlerimizde bunun çalışmaları ayrıca yapılıyor. Ve Lizbon Zirvesi’nde de bu görüşülecek. Eğer mutabakat sağlanırsa ne ala, sağlanmazsa söyleyecek bir şey yok.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C