Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Af Örgütü’nden Avrupa’ya CIA suçlaması
15 Kasım 2010 / 21:45
Uluslar arası Af Örgütü Amnesty International, Amerikan İstihbaratı CIA’in olağanüstü nakil uygulamasında rolleri olan Avrupa ülkelerinden Avrupa Birliği’nin hesap sorması gerektiğini bildirdi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Örgüt tarafından yayınlanan son raporu konu alan haberinde, Örgütün, Avrupa ülkelerinin hükümetlerinden, bu uygulama kapsamında CIA tarafından sorgulanan zanlılar için adaletin temin edilmesini istediği kaydedildi.

 

Uluslar arası Af Örgütü’nün son raporunun başlığı “Açık Sır: Avrupa'nın olağanüstü nakilde ve gizli gözaltında suç ortaklığına dair güçlü kanıt" (Open Secret: Mounting Evidence of Europe's complicity in rendition and secret detention) şeklinde.

 

Raporda CIA’in olağanüstü nakil uygulamasının bazı Avrupa ülkelerinde soruşturma konusu olduğu belirtilirken, Avrupa'nın, Uluslararası Af Örgütü'nün deyimiyle, Amerika Birleşik Devletleri gibi "hesap verme mecburiyetinin olmadığı bir serbest bölge" olamayacağı vurgulanıyor.

 

Avrupa ülkelerine 'CIA'yle suç ortaklığı' eleştirisi

 

Bazı Avrupa ülkeleri de olağanüstü nakil uygulaması sırasında, CIA'yle işbirliği yapmakla suçlanıyor.

 

Bu ülkelerin, CIA'in gizli hapishanelere ev sahipliği yaptıkları ya da zanlıların naklinde CIA'in havaalanlarını kullanmasına izin verdikleri öne sürülüyor.

 

Söz konusu ülkeler arasında Avrupa Birliği üyesi ülkelerden Polonya, Litvanya ve Romanya da bulunuyor.

 

Daha önce Litvanya Parlamentosu tarafından oluşturulan bir komisyon, CIA'in ülkede hapishaneler oluşturduğu sonucuna varmıştı.

 

Romanya ve Polonya hükümetleri, aynı yöndeki suçlamaları reddetmişti.

 

Ancak Polonya'da savcılar halen CIA'in ülkede gizli hapishaneler oluşturduğu iddialarını araştırıyor.

 

CIA yetkilileri ise bir süre önce BBC'ye yaptıkları açıklamada, olağanüstü nakil uygulamasının son bulduğunu söylemişlerdi.

 

Ancak aynı yetkililer uygulama kapsamında nerelerde hangi tesislerin oluşturulduğunu açıklamayacaklarını belirtmişlerdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C