Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Piyasaların “Anneler Günü” Sevgisi
10 Mayıs 2010 / 00:22
Küresel düzen yılın her gününü bir konuya tahmil ederek kutsuyor ve o konuyla ilgili insanların harcama güdüleri coşturularak ekonomi canlandırılmaya çalışılıyor.

Anne sevgisi insanın yaratılışında bulunan ve ömrünün sonuna kadar da içinde taşıdığı bir gerçektir. Anneye olan sevgi ve saygı da hayat içerisinde bir çok durumda gösterilebilmekte, anne ile evladı arasında özel bir paylaşım olarak gerçekleşmektedir.

 

Yüzeyselleşen çağdaş yaşam biçimi ve kapitalist tüketim anlayışı, insanın fıtratında bulunan doğal anne sevgisini pençesine almış, özel bir gün çerçevesinde anneyi hatırlayarak ona hediye almayı, sevginin göstergesi saymıştır. Doğal bir hissiyat doğal olmayan yollarla tatmin edilmeye zorlanarak, hediyesiz bir anneler günü geçirilmesi vefasızlıkmış gibi lanse edilmektedir.

 

Batılı yaşam tarzı içerisinde üretim-tüketim ve vefasızlık sarmalı içerisinde kıvranan insanlar açısından anne sevgisinin bu yolla ifadesi “doğal” karşılanabilirken İslami yaşam tarzı içerisinde böyle bir yaklaşım bir yere oturmamakta ve yüzeysel kalmaktadır. Allah’ın açık ayetleri ile anne-babaya iyilik etmek, korumak kollamak emredildiğinden, bir Müslümanın ana-babaya yaklaşımı ile çağdaş hakim düzenin yaklaşım tarzı birbirinden farklı olmaktadır.

 

Batılı düzen, anneler gününü kutsayarak ana’lara saygı ve sevgi gösterilmesini sağlamaya çalışırken, diğer yandan da tüketim kanallarını canlandırarak ekonomik yeni girdiler sağlamayı da hedefliyor.

 

Halbuki bir Müslüman için annesini ya da babasını hatırlamak sıradan-günlük bir iştir. Annesine ya da babasına sevgisini pek çok çeşitli yollarla gösterir. Bu yüzden anneler gününde onları hatırlamak bir Müslüman için herhangi bir problem teşkil etmez ancak tek farkla ki Müslüman bu günü kutsamadan yapar bunu. Doğallığı ve özgünlüğü bozulmadan yapar, Batının atfettiği kutsiyetten uzak bir şekilde ve “sadece bir gün için hatırlanmak istemiyoruz” sözünü söyletmeden yapar.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C