Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerika Pakistan’ı Sıkıştırıyor
09 Mayıs 2010 / 22:36
Hillary Clinton terörle mücadeleye destek vermesi çağrısında bulunduğu Pakistan’a bir de tehdit savurmuştu.

Geçen hafta Times meydanında yaşanan bombalı saldırı ile Pakistan arasında bir bağlantı çıkarsa bunun ciddi sonuçları olacaktır diyerek Pakistan’a gözdağı veren Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pakistan’ın terörle mücadelede daha fazla işbirliği yaptığını ancak kendilerinin daha fazlasını beklediklerini ifade etmişti. Bu açıklamanın hemen sonrasında Amerika Adalet Bakanı, Times meydanına bomba yüklü araçla saldırı girişimiyle ilgili yürütülen soruşturmanın sonucuna göre Pakistan Taliban’ının saldırının arkasında olduğunu iddia etti.

 

Deutsche Welle’nin haberine göre, Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı da saldırıyla ilgili yakalanan kişinin “Tehrik-i Taliban Pakistan (TTB)” adlı örgütten talimat almış olabileceğini öne sürdü.

 

Gerçekten Pakistan ile ilgili bir bağlantı net bir şekilde ortaya konulamasa da Times saldırısı ile Pakistan isminin yan yana kullanılması, dünya kamuoyunda Pakistan aleyhinde bir imaj oluşturulmaya çalışıldığı şeklinde yorumlanıyor.

 

Pakistan’ı sıkıştırma politikası izleyen Amerika, bugün sabah saatlerinde Afganistan sınırı yakınında bulunan Kuzey Veziristan bölgesinde casus uçaklarla gerçekleştirdiği saldırıda 6 Pakistanlı müslümanı katletti. Amerikan casus uçaklarının yılbaşından bu yana aynı bölgede 40 civarında saldırıda bulunduğu ve 150’den fazla müslümanın öldüğü kaydediliyor.

 

Diğer taraftan Pakistan’ın ise, dün basına yansıyan haberlerinde, nükleer başlık taşıyabilen Shaheen-1 ve Ghaznavi füzelerini başarıyla denediği bildiriliyordu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C